Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně z předměstí Mosulu: Město duchů

Exkluzivně z předměstí Mosulu: Město duchů

O poničený oltář kdosi opřel obrazy Marie s Ježíšem, cesta k němu je zasypaná střepy a sutinami. Některé lavice shořely stejně jako vchod do kostela, jiné žár přežily. Plamen se ovšem podepsal na zdech, uvnitř chrámu je vlhko a tma. Kdosi zvedl trnovou korunu a položil ji na podstavec pro Bibli.

Stojíme před kostelem Sv. Jiří ve městě Bartella, které leží asi dvacet kilometrů od iráckého Mosulu. A kde téměř dvě tisíciletí žili křesťané. V noci ze šestého na sedmého srpna se téměř všichni vydali na cestu – putovali do kurdskému Irbílu nebo hlavního města Bagdádu. Město poté bez výstřelu obsadili extremisté z Islámského státu, kteří dali hrstce zbylých křesťanů na výběr: buď konvertovat k islámu, nebo platit roční daň z hlavy ve výši dvou set dolarů. Třetí možností byla smrt, obvykle mečem.

Obraz Marie s Ježíšem v poničeném kostele ve městě BartellaObraz Marie s Ježíšem v poničeném kostele ve městě Bartellaautor: Pavel Novotný

Před měsícem vládní vojáci, co do víry nejčastěji muslimové, dobyli Bartellu zpět. Vyhnali Islámský stát, to ale nestačí. Uprchlíci, kteří neodešli ze země, zatím zůstávají v beženeckých táborech nebo u příbuzných.

„Zatím se nevrátil jediný člověk. Nejprve jim musíme pro cestu zpět připravit podmínky, okamžitě po osvobození jsme začali s čištěním ulic,“ vypráví starosta Muhammad Fathij, který právě dohlíží na úklidovou četu. A kdy by se mohli lidé do Bartelly vrátit? „Musejí mít tři jistoty: bezpečnost, alespoň základní služby a pomoc ze zahraničí,“ vypočítává Muhammad Fathij.

Muhammad Fathij, starosta města BartellaMuhammad Fathij, starosta města Bartellaautor: Pavel Novotný

Teď Bartella vyhlíží jako po epidemii. Prázdnými ulicemi se prohání prach pronásledovaný cáry starých závěsů, jen po hlavní silnici vedoucí krajem města jezdí vojáci v obrněných vozech do bitvy o nedaleký Mosul. Ještě tak neměl kdo strhnout nebo přemalovat nové názvy ulic, které tu vyznačil Islámský stát. „Ulice mučedníka Abú Chattába“, hlásá nápis na jedné ze zdí, další název pak upomíná na památku „Abú Umara Ostřelovače“.

„Zatím se nevrátil jediný člověk. Nejprve jim musíme pro cestu zpět připravit podmínky, okamžitě po osvobození jsme začali s čištěním ulic."
Muhammad Fathij, starosta města Bartella

V Bartelle nežijí její obyvatelé, pro tuto chvíli se zde ale zabydleli vojáci, dokonce i několik amerických, kteří tu zřejmě slouží jako poradci. Major irácké armády chce zůstat v anonymitě, podle znaků je ze speciálních jednotek, které patří podle všeho k nejspolehlivějším. „Mnoho vůdců Islámského státu odešlo do Sýrie, ale zbylé bojovníky v Mosulu lze stále počítat na tisíce,“ říká irácký důstojník. „Co se týče šéfa islámského státu Abú Bakra Bagdádího, ten možná není přímo v Mosulu, ale někde v jeho okolí asi ano,“ dodává.

Bartella je tedy v rukou vlády a bitva o její ulice už skončila. Byť nedávno, což dokazují prázdné nábojnice pohozené ve štěrku. Mosul na mír teprve čeká a podle všeho to nebude zítra. „Boje v ulicích se podle očekávání zkomplikovaly. Co bylo v Bartelle snadné, je v Mosulu vážný problém,“ konstatuje irácký major.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1