Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně ze Sýrie: Každodenní zmar. Tisíce uprchlíků z Aleppa živoří pod neustávající palbou

Exkluzivně ze Sýrie: Každodenní zmar. Tisíce uprchlíků z Aleppa živoří pod neustávající palbou

Uprchlický tábor Jabrin u Aleppa vypadá tak trochu jako lágr. Nekonečné řady baráků a mezi nimi jen písek a udusaná hlína. Vedro, a to je teprve konec dubna a nikde kolem nic, co by dávalo aspoň trochu stínu. Mezi baráky jsou natažené provazy, na nichž ženy suší prádlo. Kolem drátěný plot a pak už jen poušť. Slunce pálí a není před ním úniku, jen do útrob bílých přístřešků, které původně měly být továrnou na bavlnu. Jenže válka všechny tyhle obchodní záměry zpřetrhala.

Dnes tu žije 3 500 lidí, kteří nemají kam jít. Jejich domy ve východním Aleppu byly zničeny a nemohou si dovolit platit jiné bydlení. A tak zůstali uvězněni zde. Kolem bez přestání duní střelba, rakety a palba z minometů, nad hlavou hučí letadla syrské a ruské armády. Letiště je odsud jen pět kilometrů, stejně jako frontová linie mezi syrskou armádou a rebely.

Jde hlavně o lidi z východního Aleppa a pak jsou tu lidé z Khanasiru a z oblastí, jež má nebo měl pod kontrolou samozvaný Islámský stát. Nyní jsou jejich domy v ruinách, i když už některá území dobyla syrská armáda.

1080p 720p 480p 360p 240p
Uprchlíci v syrském Aleppu

„Tady v táboře jsou nejchudší lidi. Pro děti máme školu a školku přímo tady a poskytujeme jim příděly jídla, zajišťujeme vodu a základní potřeby,“ vysvětluje Abdurrahman Attar z místní nevládní organizace al-Ihsan. Peníze získávají od Unicefu. V provizorním táboře pomáhá i Červený půlměsíc.

Problémem je samozřejmě zásobování pitnou vodou, která se sem dováží do rozměrných červených barelů. Pod nádržemi se v jediném stínu široko daleko houpou děti na improvizovaných houpačkách. Jinak nemají co dělat a bloumají bezcílně mezi domy. Zpestřením dění v táboře je zmrzlinář, který přijede s omláceným autem napojeným na generátor a točí jasně růžovou zmrzlinu. Dáváme mu 100 korun, ať dětem rozdá zmrzlinu, natočí jich za tu částku přes třicet.

Asi 128 dětí tu nežije se svou vlastní rodinou. Buďto jsou to sirotci, o něž se stará širší rodina, nebo jsou to děti, které se nějakým způsobem během války ztratily, oddělily se vlivem okolností od svých rodiny a nemohou s nimi zatím navázat žádný kontakt.

1080p 720p 480p 360p 240p
Uprchlický tábor v syrském Aleppu

Vcházíme do jednoho z příbytků. V malé betonové místnosti bez oken a omítek jsou na zemi dvě matrace a čtyři popelníky. Polehávají tu dva staří muži a kouří. „Žiju zde se svým kamarádem, on je křesťan, já muslim. Oba jsme zůstali sami,“ začíná svoje vyprávění Fahet Hamido.

Je jedním ze zhruba 70 000 lidí, kteří zůstali ve východním Aleppu žít po celou dobu bojů mezi syrskou armádou a rebely, kteří tuto část města obsadili během roku 2012-2013. „Manželku a syna jsem poslal do Turecka, ale já jsem zůstal, že budu dál vydělávat ve svém obchodě. Měl jsem krámek s dévédéčky. Jenže pak přišli rebelové a obchod mi vzali. Pak za mnou jednou přišli, že potřebují moje auto. Nikdy mi ho nevrátili. Nakonec byl zničen i náš dům a mně nezbylo vůbec nic, tak jsme tady,“ říká starý muž a má slzy na krajíčku.

Podle něj za bojovníky ze Svobodné syrské armády (FSA) přišli rebelové z an-Nusry, což je džihádistická sunnitská skupina napojená na al-Kájdu, a vznikl totální chaos. „Z těch bojovníků šel strach, mnozí si skrývali tváře, my civilisté jsme se jim vyhýbali, jak šli po ulici, schovali jsme se domů. Bylo mezi nimi mnoho Syřanů, ale také cizinců, kteří mluvili arabsky, ale ne naším dialektem. V prosinci se boje strašně zhoršily a vláda nám poslala zelené autobusy, tak jsme odjel a přijel do tohoto kempu, kde jsem už pět měsíců,“ dodává starý muž. Zatímco si povídáme, duní nám nad hlavami další letadla a kousek od tábora dopadají rakety.

„Vůbec nevím, co bude, už nic nemám, ani plány. Do Turecka za ženou nepůjdu, nebudu někde cizincem,“ uzavírá Fateh Hamido a zapaluje si další cigaretu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1