Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ ZE SÝRIE: S kufrem, miminem a pistolí. Rebelové opouštějí Homs pod dohledem Ruska i Asada

EXKLUZIVNĚ ZE SÝRIE: S kufrem, miminem a pistolí. Rebelové opouštějí Homs pod dohledem Ruska i Asada

Muži tlačí vozíky naložené pytli, kufry, batohy. Nad zavazadly se najde prostor i pro televizi, klec s holuby a sem tam je vidět i slepice. Někteří z mužů mají za pasem pistoli či jinou zbraň. Ženy, zahalené do černých nikábů či hidžábů, zavazadla nenesou, v náručí ale třímají děti a za ruku vedou jejich starší sourozence. 

Jiní muži tlačí invalidní vozíky s postiženými dětmi nebo lidmi, kteří přišli o končetiny. Přes silnici, kde probíhá evakuace civilistů i rebelů ze čtvrti al-Waer, se belhají staříci v nepadnoucím saku a rozšmajdaných botách.

Všichni se snaží rychle nastoupit do nekonečné řady přistavených autobusů. Na celé tohle lidské hemžení dohlíží desítky ozbrojených policistů a vojáků syrské armády. Mezi lidmi pobíhají desítky pracovníků Červeného půlměsíce (odnož Červeného kříže) a to vše zpovzdálí pozoruje skupina ruských vojáků. Právě Rusko sehrálo při evakuacích rebelů z obklíčených enkláv důležitou roli mediátora. Poskytlo záruky rebelům, a proces započatý v roce 2016 ještě pod patronací OSN tak mohl pokračovat. Nyní z obklíčené oblasti odchází poslední protivládní rebelové.

 „S evakuací jsme začali už v sedm ráno a doteď odjelo přes 1400 lidí, civilistů i ozbrojenců,“ vysvětluje guvernér provincie Homs Talal Barazi. Právě on má na starosti hladký průběh naplnění dohody mezi syrskou armádou prezidenta Bašára Asada a rebely, kteří už několik let ovládají al -Waer, předměstí Homsu. V rámci této dohody se rebelové mají možnost vzdát a opustit město i se svými rodinami a přesunout se do oblastí na severu Sýrie, které jsou ještě stále pod kontrolou různých rebelských skupin. „Jejich podmínkou bylo, že si mohou sebou vzít lehké zbraně a munici a nikdo jim nesmí prohlížet zavazadla,“ vysvětluje guvernér. Je patrné, že dohoda je naplněna, neboť mnozí bojovníci u sebe zbraně mají.

 Autobusy míří do města Džarábulus na severu země, které je pod kontrolou milic, které podporuje Turecko. Jiné autobusy zamíří do provincie Idlib, která je pod kontrolou rebelských skupin, jimž dominuje an-Nusrá (odnož al-Kaidy) a Džaiš al Fatah, Tauhaa brigade. „V podstatě jde hlavně o islamistické skupiny,“ vysvětluje Georges Comninos z ICRC (Mezinárodní výbor červeného kříže) v Aleppu. Mnohé z rebelských skupin jsou na seznamech teroristických organizací a mají podporu zejména z Turecka, Kataru a Saúdské Arábie.

 Všichni rebelové dostali zároveň možnost zůstat na území kontrolovaným syrskou vládou a začlenit se do normálního života, museli by ale odevzdat zbraň. „Tuto možnost využilo jen 41 rebelů. Nechceme, aby odcházeli, jsou to Syřané jako my. Snažíme se je přesvědčit. Nejdříve souhlasilo 500 rebelů, ale pak je jiní přesvědčili, ať jdou raději pryč. Bojí se, že bychom je uvěznili, což není pravda. Dostali by amnestii, “ tvrdí guvernér Barazi.

 Rebelové proces evakuace kritizují jako vynucené přesídlování, protože al-Waer byl dlouho ostřelován a nakonec i obklíčen syrskou armádou. „Evakuací al-Waer skončí příměří a syrskému režimu zase vyhlásíme válku,“ vydali ve společném prohlášení skupiny FSA /Svobodná syrská armáda/ a islamistická skupina Ahrár aš-Šám. Kritická ji OSN, která říká, že jde o evakuaci vynucenou násilím. „Každá taková to akce musí být dobrovolná, nesmí jít o nucené přesidlování,“ vyjádřil obavy šéf humanitární sekce OSN Stephen O`Brien. Prezident Bašár Asad se ale vyjádřil v tom smyslu, že v evakuacích vidí cestu k míru, na rozdíl od mírových jednání v Ženevě.

Během procesu evakuací by mělo být přesídleno 12 000 lidí z různých částí Sýrie, které jsou pod kontrolou rebelů. Většina z nich odchází na sever – k hranicím s Tureckem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744