Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivní svědectví Čecha na Kubě: Havana zeje prázdnotou

Exkluzivní svědectví Čecha na Kubě: Havana zeje prázdnotou

O smrti Fidela Castra se Vítězslav Pelc stejně jako zbytek světa dozvěděl ráno. To, že se něco děje, už ale tušil před oficiálním vystoupením současného kubánského prezidenta. Dnešní atmosféru v Havaně popsal exkluzivně pro INFO.CZ

Na Kubu odletěl na dovolenou. To, že na ostrově zažije okamžik, který změní historii, Vítězslav Pelc tušit nemohl. Známky toho, že něco není, tak jak má, už ale pociťoval během včerejšího večera, hodiny předtím než prezident Raúl Castro ve státní televizi oznámil smrt někdejšího vůdce kubánských komunistů.

V ulicích se oproti předchozím dnům vyskytovalo mnohem více policistů. To je v zemi v posledních letech nevídané, strážníci jsou většinou vidět jen v okolí úřadů.

„Říkal jsem si, co se děje. Je to hodně neobvyklé,“ řekl Pelc INFO.CZ.

Dnes ráno už podle Pelce bylo v ulicích Havany úplně prázdno. Lidi neviděl v rezidenční čtvrti Miramar, kde bydlí a kde sídlí většina zahraničních ambasád. Žádné nepotkal ani na vyhlášeném bulváru Malecón, kde to jinak žije v každou denní i noční hodinu.

„Teď jsem se po Malecónu projížděl a je úplně prázdný. Jsou tam jen policisté, jinak nikde nikdo,“ řekl Pelc Info.cz dnes odpoledne.

S místními tak o bývalém vůdci a revolucionáři ani neměl šanci mluvit. V zemi ode dneška platí devítidenní státní smutek. Vlajky jsou spuštěné na půl žerdi, omezené jsou i veřejné oslavy. Po celém zemi se organizují piety, při kterých mají podle místních médií obyvatelé přísahat vůdci kubánské revoluce věrnost.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1