Experti OPCW se stále nemohou dostat do města Dúmá. Podle Moskvy je to chyba syrských povstalců | info.cz

Články odjinud

Experti OPCW se stále nemohou dostat do města Dúmá. Podle Moskvy je to chyba syrských povstalců

Experti z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se nemohou dostat do syrského města Dúmá, kde mají vyšetřit údajný chemický útok, protože jim v tom brání syrští povstalci. Prohlásil to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov. Západ naopak obviňuje Rusko, že právě oni inspektorům brání dostat se na místo.

Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají. Vyšetřovatelé OPCW do Sýrie dorazili o víkendu, dosud se ale do Dúmy k vyšetření útoku nedostali.

V pondělí Moskva tvrdila, že ze silnic vedoucích k městu je třeba ještě odstranit miny. O den později se objevily informace, že se bezpečnostní tým OSN, který měl být předvojem expertů, již přesunul na blíže neurčené místo v Dúmě, jenže tam se stal terčem střelby neznámých útočníků a musel se vrátit do Damašku. Následně Rusové oznámili, že vyšetřovatelé budou moci do Dúmy vstoupit ve středu. Nicméně k tomu rovněž nedošlo.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý dalo najevo obavu, že důkazy o chemickém útoky z Dúmy mizí, zatímco vyšetřování se odkládá. Moskva obvinění z maření práce mezinárodních expertů odmítá.

Americký ministr obrany Jim Mattis obvinil z maření práce vyšetřovatelů OPCW syrskou vládu. Damašek je podle něj známý tím, že "se snaží odklidit důkazy předtím, než se na místo dostane tým vyšetřovatelů".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud