„Syrský stát mezinárodní experty podpoří,“ řekl náměstek šéfa syrské diplomacie. „Doufáme, že představitelé mise, která je pověřena vyšetřením faktů o užití chemických zbraní v Sýrii, budou pracovat profesionálně a objektivně, zachovají si neutralitu a nepodlehnou vnějšímu tlaku,“ dodal.
Damašek podle Súsána doufá, že experti z OPCW dají za pravdu syrské vládě a jejím spojencům Rusku a Íránu, podle kterých jsou tvrzení povstalců a Západu o chemickém útoku nepravdivá.
Experti z OPCW 14. dubna přijeli do Damašku, kde s představiteli syrské vlády a bezpečnostních složek hovořili o nadcházejícím vyšetřování, napsal list Al-Vatan. V Dúmě podle listu plánují zástupci OPCW zůstat do středy a před odjezdem z Damašku pošlou OSN předběžnou zprávu z vyšetřování.
Podle nevládní záchranářské organizace Bílé přilby, která je napojená na povstalce, syrská armáda v Dúmě 7. dubna spáchala chemický útok . Ruské ministerstvo obrany vzápětí tento zdroj označilo za nedůvěryhodný a 9. dubna oznámilo, že ruští specialisté na místě žádné stopy po použití chemických zbraní neobjevili.
Americké ministerstvo zahraniční ale uvedlo, že má důkaz o tom, že syrská armáda v Dúmě chemický útok podnikla. Stejně tak americký prezident Donald Trump po útoku varoval, že podobné činy nezůstanou bez odezvy.
V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Podle Pentagonu byla zasažena trojice vývojových a skladovacích center: vědecké výzkumné centrum v Damašku, skladiště chemických zbraní západně od Homsu, skladiště vybavení k chemickým útokům a velitelství poblíž Homsu. Útok si podle Pentagonu i ruského ministerstva obrany nevyžádal žádné oběti ani mezi civilisty ani mezi příslušníky syrských ozbrojených sil.