Experti z OPCW dnes dorazí do Dúmy. Sýrie doufá v prokázání neviny svých spojenců | info.cz

Články odjinud

Experti z OPCW dnes dorazí do Dúmy. Sýrie doufá v prokázání neviny svých spojenců

Experti z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří v sobotu dorazili do Damašku, by dnes měli přijet do města Dúmá ve východní Ghútě, kde budou vyšetřovat údajný chemický útok ze 7. dubna. Na místě vyšetřovatelé zřejmě zůstanou do středy. V rozhovoru pro syrský list Al-Vatan to dnes podle ruské agentury TASS řekl náměstek syrského ministra zahraničí Ajmán Súsán.

„Syrský stát mezinárodní experty podpoří,“ řekl náměstek šéfa syrské diplomacie. „Doufáme, že představitelé mise, která je pověřena vyšetřením faktů o užití chemických zbraní v Sýrii, budou pracovat profesionálně a objektivně, zachovají si neutralitu a nepodlehnou vnějšímu tlaku,“ dodal.

Damašek podle Súsána doufá, že experti z OPCW dají za pravdu syrské vládě a jejím spojencům Rusku a Íránu, podle kterých jsou tvrzení povstalců a Západu o chemickém útoku nepravdivá.

Experti z OPCW 14. dubna přijeli do Damašku, kde s představiteli syrské vlády a bezpečnostních složek hovořili o nadcházejícím vyšetřování, napsal list Al-Vatan. V Dúmě podle listu plánují zástupci OPCW zůstat do středy a před odjezdem z Damašku pošlou OSN předběžnou zprávu z vyšetřování.

Podle nevládní záchranářské organizace Bílé přilby, která je napojená na povstalce, syrská armáda v Dúmě 7. dubna spáchala chemický útok . Ruské ministerstvo obrany vzápětí tento zdroj označilo za nedůvěryhodný a 9. dubna oznámilo, že ruští specialisté na místě žádné stopy po použití chemických zbraní neobjevili.

Americké ministerstvo zahraniční ale uvedlo, že má důkaz o tom, že syrská armáda v Dúmě chemický útok podnikla. Stejně tak americký prezident Donald Trump po útoku varoval, že podobné činy nezůstanou bez odezvy.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Podle Pentagonu byla zasažena trojice vývojových a skladovacích center: vědecké výzkumné centrum v Damašku, skladiště chemických zbraní západně od Homsu, skladiště vybavení k chemickým útokům a velitelství poblíž Homsu. Útok si podle Pentagonu i ruského ministerstva obrany nevyžádal žádné oběti ani mezi civilisty ani mezi příslušníky syrských ozbrojených sil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud