Exploze v londýnském metru muži sežehla hlavu. Výbuch měl být mnohem ničivější, soudí expert | info.cz

Články odjinud

Exploze v londýnském metru muži sežehla hlavu. Výbuch měl být mnohem ničivější, soudí expert

Vagonem londýnského metra dopoledne otřásl teroristický útok. Explodoval kyblík s výbušninou. A ačkoli celé zařízení zřejmě selhalo a nezpůsobilo větší škody, desítky lidí si odnesly zranění a šok. To je i případ Petera, který na svém twitteru ukázal následky exploze. Sežehla mu hlavu a upálila mu vlasy.

„Zaslechl jsem hlasitou ránu na druhé straně vagonu,“ popisuje Peter pro BBC, co se dělo. Pak podle něj nastalo bezmála ohnivé peklo. „Nad hlavou jsem měl ohnivou kouli, která mi sežehla vlasy. Mám tam popáleniny,“ říká Brit. Někteří další cestující na tom ovšem podle něj byli hůř. „Viděl jsem pána v tlusté bundě a ten měl spálená celá záda. Měl popáleniny ve tváří, horší než já,“ pokračuje.

Peter stejně jako ostatní cestující popisuje, jak na místě zavládla panika. Někteří ze zhruba 20 zraněných se zřejmě poranili v následné tlačenici. „Strkali se a šlapali po sobě,“ popisuje další svědek útoku, podle kterého měli záchranáři na místě plné ruce práce.

Zranění skončili v londýnských nemocnicích a nikdo z nich by neměl být v ohrožení života. Žádné mrtvé úřady neevidují.

Ve vagonu explodovalo zřejmě podomácku vyrobené výbušné zařízení umístěné v bílém kbelíku. Na fotografiích z místa jsou vidět trčící dráty a vánoční světelný řetěz. Expert na výbušniny Chip Chapman citovaný britskými weby se domnívá, že bomba v zásadě selhala. „Nevypadá to na pokročilé zařízení jako od IS. A pokud to bylo, selhalo,“ konstatuje s tím, že efekt by v opačném případě byl devastující.

Po strůjcích útoku policie pátrá, dosud se k němu nikdo nepřihlásil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud