Články odjinud

Exporadce Clintona EXKLUZIVNĚ: Trump zradil Američany. Pokud neubere, bude odvolán

Exporadce Clintona EXKLUZIVNĚ: Trump zradil Američany. Pokud neubere, bude odvolán

Pokud americký prezident Donald Trump bude pokračovat ve své dosavadní politice, bude vyšetřovaný a dojde i na impeachment. Věří v to někdejší právní poradce bývalého amerického prezidenta Billa Clintona Lanny Davis, který momentálně v USA zastupuje tuzemskou zbrojařskou skupinu Czechoslovak Group. Davis má s impeachmentem svoji zkušenost. V 90. letech zastupoval Clintona v aféře s Monikou Lewinskou, kvůli níž se Kongres prezidenta neúspěšně pokusil odvolat. V exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ Davis tvrdí, že Spojené státy nikdy neměly horšího prezidenta než teď. Trumpova podpora ruského protějšku, Vladimira Putina, je podle něj zradou na Američanech.

V jakém stavu se v současnosti Spojené státy nachází? Donald Trump měl heslo, že je učiní znovu skvělé. Myslíte, že jsou nyní lepší než například v 90. letech?

Myslím, že jsou daleko horší. Amerika je politicky více rozdělená a polarizovaná. Řekl bych, že od dob občanské války, kdy se prolévala krev mezi bratry, rodinami, Severem a Jihem, nebyla situace tak špatná.

Něco podobného tvrdil v rozhovoru pro INFO.CZ i někdejší velvyslanec USA v Praze William Luers. Co je podle vás důvodem?

Donald Trump.

Je Donald Trump skutečně důvodem? Není spíše produktem toho rozdělení?

Je důvodem, proč je to nyní horší než kdykoli dříve. Je ale také produktem. Když demagog zaujme lidi, jak jsme to zažili například ve 30. letech v Evropě nebo v Sovětském svazu, nemůžete je vinit, že se nechali strhnout politikou nenávisti a bigotností. Je ale pravda, že lidé jsou zodpovědní za podporu takového typu politiků.

Nemohu vinit Donalda Trumpa za všechno. Neříkám, že je diktátor a bude zabíjet lidi. Ale věřím, a sdílím tento názor s většinou Američanů, že vykazuje znaky obdivu k diktátorům. Obdivuje Putina, obdivuje demagoga a vraha na Filipínách (prezidenta Rodgriga Duterteho, pozn. redakce). Chválí lidi, kteří se neohlíží na právní stát.

Lenny Davis
Americký právník, konzultant a lobbista. Spoluzakládal kancelář Davis Goldberg & Galper PLLC. V 90. letech působil jako zvláštní právní poradce prezidenta Billa Clintona. Clintonův nástupce George Bush ho v roce 2005 jmenoval do pětičlenné Rady pro dohled nad právem na soukromí a občanskými svobodami. V současnosti v USA zastupuje holding Czechoslovak Group (CSG) v soudním sporu s poradenskou společností SARN. Pro firmu je zásadní i jako poradce, jelikož CSG se v obranném byznysu orientuje na americké firmy. Spolupracuje například s americkou vládou či se společností General Dynamics.

Chová se nepřípustně a kritizuje ministerstvo spravedlnosti, které je nezávislou institucí mající na starost Ústavu a vládu práva. Ne vládu člověka, ale vládu práva. Poprvé v americké historii prezident navrhuje, že by ministerstvo mělo být loajální k němu, nikoli k Ústavě. To si nedovolil nikdo před ním a můžeme jít až do doby George Washingtona. Donald Trump chtěl odvolat ministra spravedlnosti, po šéfovi FBI žádal osobní věrnost, ignoruje Ústavu. Pokud v tom bude pokračovat, bude odvolaný z funkce.

Dobře, ale rozdělení společnosti jsme viděli i před Trumpem. Jak k němu přispěly obě hlavní strany – demokraté a republikáni?

Demokraté, nezávislí a republikáni v Americe nejsou nevinní. Sdílí odpovědnost za stranické rozdělení. To není chyba Donalda Trumpa, to jde do 80. a 90. let, kdy republikáni organizovali cílené útoky na prezidenta Clintona. Například hlasování o impeachmentu Billa Clintona bylo čistě stranickou záležitostí a Senát věc následně smetl ze stolu.

Demokraté dělali podobné věci v 80. letech u prezidentů Ronalda Reagana a George Bushe staršího. Jsem demokrat a neomlouvám se za to. Jsem liberální demokrat, ale nevěřím, že demokraté jsou nevinní, co se týče polarizace a rozdělení, které dnes zažíváme.

Donald Trump je však nejhorším a nejnebezpečnějším prezidentem v historii. A neříkám to jen proto, že jsem demokrat. Na tom je široká shoda mezi Američany, historiky, předními osobnostmi z byznysu či občanskou společností. Jeho hrubý jazyk, osobní útoky a nedůstojné chování uráží lidi v Evropě, se kterými jsme bojovali bok po boku ve druhé světové válce a ve studené válce. Speciálně ve střední Evropě, které jsme pomohli po pádu Sovětského svazu s pracovními místy, obchodem, právním státem a svobodou.

Říkáte, že Trump obdivuje Putina nebo filipínského prezidenta Duterteho. Ale Trump je přeci k těmto lidem i kritický. Například Rusko kritizoval opakovaně, naposledy teď kvůli Sýrii. Jak si to vysvětlit? Nepanuje v Bílém domě jen chaos?

Trump nikdy nekritizoval Putina za válečný akt kybernetických útoků, což je možná nebezpečnější než shazování bomb, protože ničí důležitou součást naší země – prezidentské volby. Trump za to nikdy Putina jmenovitě nekritizoval. Věřím, že to je důvod k impeachmentu, protože odmítnutí kritiky Putina je zrada na americkém lidu. Když Putin lhal a popíral vměšování do voleb, dokonce ho hájil.

Naše obavy z prezidenta reflektují na celém světě. V Česku, Číně, na Dálném východě, u našich spojenců v Evropě, a dokonce i ve Velké Británii, kde se Putin pokusil zabít dva lidi použitím toxického plynu.

Nyní sklízí ocenění za útok na Sýrii kvůli použití chemických zbraní. Ale víte, co udělal krátce poté, co oznámil „splněnou misi“? Odmítl zavést sankce proti Rusku. Velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, kterou on sám jmenoval, řekla, že Putin za tento pokus o vraždu ponese následky. Že zavedeme sankce. I Kongres velkou většinou sankce schválil. A co oznámil Trump? Odmítl je. Odmítl podporovat Evropu, Velkou Británii a hodnoty civilizované společnosti.


720p 360p
Rusko vs. USA


Opakujete, že jste demokrat. Demokratickou stranu ostatně znáte velice dobře. Co mohou nyní její politici udělat, aby se jim podařilo Donalda Trumpa odvolat? Je to vůbec reálné?

Šedesát procent lidí souhlasí s tím, co říkám o Donaldu Trumpovi. Každý se ale soustředí jen na těch čtyřicet procent, kteří mu fandí. Musíme Američanům připomínat, že to představuje největší propad v americké historii. To znamená, že Donald Trump má jen velmi malou podporu. Jen menšina fanaticky podporuje vše, co dělá.

Mediální bijec v dresu CSG

Pojďme nyní k vám. Jak byste popsal, co všechno vlastně vykonáváte pro skupinu Czechoslovak Group (CSG)?

Jsem poradce pro veřejné záležitosti, zároveň jsem právním zástupcem společnosti. V obou rolích chci, aby média říkala pravdu. Například, když jedny české noviny přinesly zprávu, že Amerika hodlá žalovat CSG. Ve skutečnosti šlo o anonymní společnost, která neměla ani kancelář a její telefonní čísla neexistovala. Česká média to prezentovala jako vážný spor mezi Amerikou a CSG.

Časopis Foreign Policy spojoval CSG s ruskou bankou, která před několika lety zkrachovala. Magazín publikoval naprosto nepravdivý titulek, zavolal jsem tam a dokázal autorovi, že jeho tvrzení se nezakládá na faktech.

Moje role je v první řadě dostat do médií pravdivé informace o CSG. Zadruhé odhalit lidi, kteří se snaží firmu poškodit. A zatřetí sdělovat pozitivní věci, které CSG dělá, zlepšovat vtahy mezi českým a americkým byznysem.

„Trump je podle mě nejhorší lídr, jakého jsme měli. To je můj názor. A nejenže nečiní Ameriku lepší, on ji činí horší.“
Lanny Davis

Je pro českou společnost obtížné prosadit se na americkém trhu, i když je na české poměry tak velká jako holding Czechoslovak Group?

Reprezentuji CSG, dal jsem radu jejímu šéfovi, že nejlepší pro společnost nyní bude vybudovat si pevné vztahy s americkými společnostmi, jako je například firma General Dynamics. Ale řekl jsem, že k tomu, aby byla úspěšná ve Spojených státech, potřebuje, aby další české a slovenské firmy byly úspěšné. To není soutěž. Čím více úspěchů, tím více amerických společností bude mít zájem obchodovat s Českou republikou.

Není pochyb, že USA a Česká republika mají mimořádné vztahy. Už historicky od prezidenta Woodrowa Wilsona. CSG pomůže, když budu podporovat další firmy. Jednou jsem napsal sloupek na server Real Clear Defence, což je prestižní web zabývající se obranou a armádou. Nezačal jsem současností CSG, ale její historií. Jak Češi vymysleli systém soukromého sektoru, který vytvářel pracovní místa pro lidi a rodiny. Popsal jsem roli rodiny Strandových a to, že nyní je CSG skupina, která má hodnotu 900 milionů dolarů. Ale zmínil jsem i další české společnosti. Protože to pomáhá CSG i České republice.

Nejste první, kdo česko-americké vztahy chválí. Ale jsou stále tak dobré? Víme přeci, že například český prezident nebyl v Bílém domě od dob Václava Havla.

Je složité odpovídat na takové otázky od té doby, co je Donald Trump prezidentem. Mám na mysli otázky ohledně vztahů s kýmkoli. Česká republika je přední evropská země. Byl to stát Varšavské smlouvy, které dominoval Sovětský svaz. Nyní je svobodná. Samozřejmě by prezident měl dbát na udržování dobrých vztahů s Českem. Já se snažím dělat, co mohu, jako reprezentant CSG. Spolupracuji s demokraty i republikány v Kongresu a zkouším informovat Bílý dům i nového ministra zahraničí Mikea Pompea, aby se více zajímali o Českou republiku a českou vládu.

Závěrem, bavili jsme se o Donaldu Trumpovi. Začínal jsem tím, že prohlašoval, jak učiní Ameriku znovu skvělou. Může být znovu skvělá?

Bavil jsem se o tom se spolužačkou z práv. Když jsem ji poprvé viděl, jmenovala se Rodhamová (dívčí jméno Hillary Clintonové, pozn. redakce), pak si vzala někoho, kdo se jmenoval Clinton. O tom heslu říkala, že Amerika už je skvělá, ale můžeme ji udělat lepší. Trump je podle mě nejhorší lídr, jakého jsme měli. To je můj názor. A nejenže nečiní Ameriku lepší, on ji činí horší.

Američané si během své historie prošli mnoha krizemi. Je to stále mladá země v porovnání s Evropou. USA jsou tu 300 let, to je pro mnoho evropských zemí jen okamžik v historii. Přežijeme Donalda Trumpa. Podle mě republikáni na podzim ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů, a pokud prezident bude pokračovat ve zneužívání pravomocí, věřím, že bude předmětem vyšetřování, impeachmentu a možná i odvolán z funkce.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818