Exprezidentka Jižní Koreje dostala v novém procesu osm let vězení | info.cz

Články odjinud

Exprezidentka Jižní Koreje dostala v novém procesu osm let vězení

Soud v Jižní Koreji dnes vyměřil další, osmiletý trest vězení bývalé prezidentce Pak Kun-hje, která byla na jaře odsouzena k 24 letům vězení za korupci. Nový verdikt je trestem za zneužití fondů tajných služeb a za nedovolené ovlivňování voleb, informovala jihokorejská agentura Jonhap.

V případě korupčního obvinění soud shledal v dubnu bývalou prezidentku vinnou v 16 z 18 bodů obžaloby, proti čemuž se ale prokuratura odvolala, protože zproštění považuje za nesprávné.

Podle verdiktu se exprezidentka spolčila se svou důvěrnicí Čche Son-sil a společně přiměly firmu Samsung k poskytnutí úplatků ve výši sedmi miliard wonů a společnost Lotte k poskytnutí stejně velkého úplatku. Exprezidentka Pak Kun-hje vinu odmítla, soudní proces bojkotovala a nepřišla si ani do soudní síně vyslechnout rozsudek.

Čche Son-sil byla letos odsouzena k 20 letům vězení za to, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Rozsudek vynesený dnes se týká ze dvou částí. První vyměřuje šestiletý trest za zneužití peněz tajných služeb, druhá dvouletý trest za ovlivňování voleb.

Šestašedesátiletá Pak Kun-hje podle agentury AFP v soudní síni nebyla ani dnes. Tresty se sčítají, což znamená, že si Pak má odpykat 32 let za mřížemi.

Proti bývalé prezidentce vypovídali tří bývalí šéfové tajné služby, kteří tvrdili, že na prezidentčin příkaz vyvedli z rozpočtu své organizace za tři roky dohromady tři miliardy wonů (67 milionů Kč). Bývalá prezidentka údajně tyto peníze použila k údržbě své soukromé rezidence, financování obchodu, kde jí nechávala Čche Son-sil šít šaty, a k dalším soukromým účelům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud