Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exšéfa FBI jsem nenahrával, uvedl Trump. Dříve o záznamech sám psal

Exšéfa FBI jsem nenahrával, uvedl Trump. Dříve o záznamech sám psal

Americký prezident Donald Trump na Twitteru odmítl, že by nechal tajně nahrát své rozhovory s exšéfem FBI Jamesem Comeym. V minulosti se přitom sám Trump vyjádřil v duchu, že záznamy schůzky existovat můžou. Vlivného šéfa FBI prezident před časem překvapivě vyhodil, což Bílý dům zdůvodňoval ztrátou důvěry. Kritici ale vyjadřují obavy, že jde o snahu zbrzdit vyšetřování kauzy kolem údajného ovlivňování voleb z Ruska ve prospěch Trumpa, což i sám Comey před časem uvedl při slyšení před senátním výborem.

Trump na svém twitteru uvedl, že „nepořizoval a ani nemá inkriminované nahrávky“. Odkazoval tak na někdejší spekulace, že záznamy zachycující jejich společné rozhovory existují. Není zcela zřejmé, co prezidenta k dnešnímu vzkazu inspirovalo. Sám se přitom před časem – rovněž bez zjevné motivace – rozepsal v jiném tónu a uvedl, že by „Comey měl raději doufat, že neexistují žádné záznamy jejich rozhovoru“.

Oficiálně Trump květnové odvolání šéfa FBI zdůvodňoval tím, že v něj ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Uvedl také, že v FBI panoval "chaos" a že se Comey dopustil chyb při vyšetřování skandálu kolem služební elektronické pošty demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Spekulace, že Comeyho odvolání souvisí s vyšetřováním FBI, Trump nadále popírá. Jeho právní zástupce Kasowitz před časem prohlásil, že Trump nikdy nežádal od exšéfa FBI loajalitu a také nechtěl zastavit vyšetřování svého poradce Michaela Flynna, který skončil, když se ukázalo, že zapíral kontakty s Rusy. „Prezident nikdy, v žádné formě, ani smyslu, nenařídil či nenavrhl, aby pan Comey zastavil vyšetřování kohokoli,“ uvedl jeko advokát.

Sám Comey v nedávném ostře sledovaném slyšení před senátním výborem uvedl, že důvodem jeho konce byla Trumpova snaha změnit průběh vyšetřování údajných zásahů Ruska do loňských voleb. Comey při slyšení poznamenal, že Trump mu před jeho odvoláním naznačoval, že jeho setrvání v čele FBI podmiňuje oddaností. Zároveň mu prý opakovaně říkal, že svou práci dělá dobře.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744