Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facky a pohlavky jsou v pořádku. Rusko zmírnilo zákon o domácím násilí

Facky a pohlavky jsou v pořádku. Rusko zmírnilo zákon o domácím násilí

Mírné formy domácího násilí v Rusku nově nebudou trestné. Tamní poslanci v závěrečném čtení zákona rozhodli, že půjde pouze o přestupek, a stávající předpisy tak zmírnili. Trestat se tak nebudou například facky nebo pohlavky, píše deník Kommersant. 

Zákon poslanci zpřísnili přitom teprve v červenci loňského roku. Rodičovská sdružení ale změnu kritizovala kvůli obavám, že „rodiče půjdou na dva roky do vězení i za plácnutí dítěte". Proto bojovala za právo na „tradiční výchovu dětí", píše Kommersant.´

Přestože se třetí a zároveň poslední čtení v parlamentu obvykle považuje za formalitu při schvalování zákona, rozpoutal tento návrh vášnivou debatu. Lídr liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij tvrdil, že není vůbec potřeba zasahovat do záležitostí rodin.

„Vstupujte do manželství z lásky a roďte takové děti, které nebudete bít," dodal. Poslanec komunistické strany Jurij Sinelščikov prohlásil, že návrh zákona „upevní násilí jako normu chování". Trestní oznámení se podle něj nikdy nepodávala za facky či pohlavky, nýbrž až na základě lékařského potvrzení o způsobených zraněních.

„Doteď se ženy zřídkakdy obracely na policii kvůli násilnickému manželovi; odteď to však budou dělat ještě méně často," varoval.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek