Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fanatici s bombami v Afgánistánu zaútočili na humanitární organizaci pomáhající dětem

Fanatici s bombami v Afgánistánu zaútočili na humanitární organizaci pomáhající dětem

Nejméně dva lidi dnes zabili a dalších 14 zranili neznámí ozbrojenci při útoku na sídlo humanitární organizace Save the Children ve východoafghánském městě Dželálábád. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího guvernéra provincie Nangarhár. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS), žádné důkazy ale neposkytl.

Přibližně v 09:10 místního času (05:40 SEČ) odpálil sebevražedný atentátník před areálem nálož ve voze. Do budovy posléze vtrhli útočníci.

Mezi oběťmi je jeden civilista a jeden člen afghánských bezpečnostních složek. Zahynuli také dva útočníci, jeden se vyhodil do povětří a druhého zastřelili členové bezpečnostních sil, napsala agentura DPA.

V době útoku bylo v budově asi 50 zaměstnanců, oznámil zpravodajský server BBC News.

Podle záběrů z místa hořelo před objektem několik aut. Místní média informovala, že z nedaleké školy utíkaly během přestřelky v sídle Save the Children děti. V okolí se nacházejí kanceláře dalších mezinárodních organizací.

"Podle prvních informací měli ozbrojenci na sobě policejní uniformy," prohlásil mluvčí provinčního guvernéra Attaulláh Chogjání.

K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), žádné důkazy ale neposkytla. "Tři mučedníci provedli útok na britské a švédské nadace a na afghánské vládní instituce," napsal IS. Agentura AFP uvedla, že v blízkosti sídla Save the Children se nachází kancelář Švédského výboru pro Afghánistán, který se zaměřuje na humanitární pomoc, a úřad afghánského ministerstva pro záležitosti žen.

V Dželálábádu často útočí islamistické hnutí Tálibán i bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS), poznamenala stanice BBC. Hnutí Tálibán se ale prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida od útoku distancovalo.

Při posledním útoku Tálibánu, během nějž islamisté v sobotu udeřili na hotel v metropoli Kábul, zemřelo 22 lidí.

Mezinárodní humanitární organizace Save the Children prosazuje práva dětí a v rozvojových zemích jim poskytuje pomoc a podporu. V Afghánistánu se například soustřeďuje na jejich vzdělání a na zdravotní péči o děti.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1