Fico hraje o všechno, spojit se může také s Kotlebou, varuje novinář Matúš Kostolný | info.cz

Články odjinud

Fico hraje o všechno, spojit se může také s Kotlebou, varuje novinář Matúš Kostolný

Pokud premiér a předseda Smeru Robert Fico neodstoupí a zároveň se rozhodne rekonstruovat vládu, je dost možné, že tak učiní za podpory nejen Slovenské národní strany, která je už nyní součástí jeho koalice, nýbrž také s podporou fašistických Kotlebovců. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. „Oni jediní jsou ticho a vyčkávají. A výroky Fica na adresu Sorosa jsou namířený na jejich voliče, což lze číst jako jeden z možných pokusů, jak se udržet u moci za každou cenu,“ vysvětluje Kostolný v exkluzivním rozhovoru o aktuální politické krizi na Slovensku.

Existují nějaká uspokojivá východiska ze současné politické a společenské krize na Slovensku?

Jedna věc je vražda. Vraždu novináře jsme doposud na Slovensku nezažili a já doufám, že se nebude už nikdy opakovat. Vražda novináře kvůli jeho práci. Aspoň policejní prezident tvrdí, že je to nejpravděpodobnější verze příběhu. Nevíme přesně, kdo, jak a proč to udělal, faktem ale je, že poslední materiál, na kterém Ján Kuciak pracoval, byl text o propojení italské mafie, která – zdá se – roky operuje na východním Slovensku, až přímo k lidem z okolí premiéra Roberta Fica.

Minimálně dva lidé z jeho nejbližšího okolí byli v podnikatelském či osobním kontaktu s představiteli této italské mafie. I bez vraždy je toto zjištění natolik skandální, že by se v každé normální zemi měla vláda otřásat. Těch důvodů je ale několik: zjevně zde operuje italská mafie, zjevně o tom roky věděly tajné služby, zjevně o tom věděla policie. Přesto se nic nedělo a ti lidé tady fungovali. A protože se ukazuje, že nás už před pěti italská policie a prokuratura informovala o tom, že jde o lidi napojené na mafii, už teď si dovolím říct, že selhaly bezpečnostní složky státu.

Ukazuje se také, že policie měla rozpracováno několik případů, avšak ani jeden nebyl dotažen. Všechny se nějak ututlaly. To je tedy první moment. Víme, že text, který připravoval Ján Kuciak, dokazoval, že tady operuje mafie, stát o tom ví a zároveň s tím nic nedělá, protože je tady nějaký typ spolupráce. Druhý moment je samotná vražda novináře a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Samo o sobě by to mělo znamenat rezignaci nejen ministra vnitra, ale nejspíš také premiéra.

Netvrdím přitom, že s tou vraždou mají něco společného a že za ní mohou. Avšak můžu s jistotou říct, že to byl právě premiér, kdo tady dvanáct let neustále útočil na novináře, ve snaze oslabit jejich vliv se nejen že neštítil ani toho, aby je označoval za prostitutky, pavouky nebo hyeny, ale dokonce o nich hovořil jako o nepřátelích státu. V dnešní situaci je to jasný důkaz, že z nich dělal terč.

A třetím důvod, kvůli kterému se otřásá celá země i její vláda, spočívá v tom, že případ těch novinářů a případ mafie jsou propojené. Protože média tady roky upozorňují na rozličné korupční skandály, už před Kuciakem tady vyšly desítky článků, které ukazovaly, že jsou tady slovenští grázlové krytí státem, že se jim nic nestane, že jsou jednoduše řečeno nepostižitelní. Symbolem této situace je výrok „skutek se nestal“, kterým byly ukončeny všechny korupční skandály posledních let, které se nějak dotýkaly politiky.

Nejčastěji šlo o lidi, kteří byli nějakým způsobem napojeni na ministra vnitra, nebo dokonce na premiéra. A v takto nastavené situaci přišla vražda novináře, což způsobilo pochopitelně šok. Že se k tomu musí nějak postavit politici, koaliční i opoziční, nebo prezident, tak to považuji za naprosto samozřejmé. A pokud premiér a ministr vnitra tvrdí, že oni tentokrát už všechno vyšetří, musíme se ptát, proč bychom jim to po tom všem měli věřit. Doposud totiž nikdy nic nevyšetřili. Proto byli také desetitisíce lidí z celého Slovenska minulý týden v ulicích.

Politika je mimo jiné o symbolech a je prostě fakt, že uběhl týden a politici neudělali nic. Jsou to přitom relativně jednoduchá rozhodnutí. Možná by třeba pro začátek stačilo, pokud by ministr vnitra a premiér řekli, promiňte. Možná se měli veřejnosti omluvit za to, že nezvládli vládnout tak, jak dříve slibovali. Následně by bylo asi dobré, aby přijali politickou odpovědnost za věci, které se jim rozsypali pod rukama. A za třetí by se měli zasadit o to, aby obnovili důvěru veřejnosti ve stát a policii v tom slova smyslu, že dokáže tuto vraždu vyšetřit. Nic z toho se ale nestalo, proto roste ve společnosti napětí, frustrace a hněv.

Byly by tedy východiskem předčasné volby?

To teď není to hlavní. V tomto momentě si myslím, že v zájmu země nemůže být i nadále premiérem Robert Fico. Jestli mají být předčasné volby anebo nová vláda, třeba úřednická, jsou jen technické věci, které nejsou podstatné. Z dlouhodobého hlediska se hraje o obnovu důvěry ve stát. Jsme na hraně a i já mohu říct, že této garnituře politiků nevěřím. Nevěřím jim, že dokážou vyšetřit vraždu Jána Kuciaka a jeho snoubenky. A nevěřím jim, že dokážou vyšetřit propojení politiků Smeru – a dokonce osob blízkých premiéra – na italskou mafii.

Jsme jen kousek od toho, abych řekl, že je tento stát mafiánský a nemám k němu důvěru. Což je věc, které se velmi bráním, protože jsem přesvědčený, že stát je důležitá součást civilizované společnosti a má fungovat v mantinelech parlamentní demokracie. Politici by měli zkrátka přijmout odpovědnost za stav státu a uvolnit prostor pro nové lidi. Stále věřím, že jsou uvnitř policie či prokuratury stovky slušných lidí, kteří chtějí vyšetřovat zločiny, avšak nyní k tomu nemají prostor, protože lidé, kteří jsou součástí té chobotnice, drží situaci pod kontrolou. Nevolám po anarchii, ani po zemětřesení, volám po civilizovaném přechodu ke správě státu, který bude důvěryhodnější.

Proč si myslíte, že odmítá Fico a spol. odstoupit?

Existují minimálně tři vysvětlení. To první a nejpravděpodobnější je, že se v posledních dnech premiér Fico a ministr vnitra Kaliňák zabarikádovali v nejužším okruhu svých lidí a vzájemně se utvrzují v tom, že to celé mohou ještě zvládnout a uhrát. Avšak přestali vnímat, že je celá společnost už jinde. Nemohu mluvit jménem všech lidí na Slovensku, ale vidím jejich reakce a masivní vzepětí společnosti. Takže to první vysvětlení je, že se Fico a jeho nejbližší uzavřeli do sebe a ztratili kontakt s realitou.

A druhé vysvětlení?

Druhé vysvětlení spočívá v tom, že jsou u moci tak dlouho, že prorostli se státem a jsou natolik odpovědni za jeho únos, že jim jde už skoro o všechno. Potom by to znamenalo, že nemohou dobrovolně odejít, protože by po politické porážce přišla taky trestněprávní dohra. A třetí vysvětlení je, že nejsou svobodní, pokud jde o vlastní rozhodnutí. To, co někteří říkají už dlouho, tedy že strana Smer vznikla jako podnikatelský záměr několika oligarchů v této zemi, kteří si tak chtěli rozdělit vliv, na což použili Roberta Fica Roberta Kaliňáka, by se tak nyní naplnilo.

Na Slovensku se do parlamentu volí podle poměrného volebního systému, Smer ani zdaleka nedisponuje většinou, vláda je koaliční. Pokud hovoříme o tom, proč odmítá Fico přijmout odpovědnost, nabízí se otázka, zda ho k tomu nemohou dotlačit koaliční partneři…

Koaliční partneři jsou dva: Most-Híd a Slovenská národní strana, tedy nacionalisti. Je potřeba připomenout, že SNS byla historicky napojená na různé korupční kauzy a nikdy nepředstavovala progresivní proud slovenské politiky. Most-Híd se kromě toho, že zastupuje maďarskou menšinu, snaží reprezentovat také zájmy městské liberální elity.

Proto tato strana způsobila obrovské pozdvižení, když se na vládní úrovni s Robertem Ficem a SNS spojila. Tehdy to předáci strany obhajovali tím, že musí zabránit nástupu extremistů, neboť v parlamentě máme Kotlebu a další exoty, kteří jsou ohrožením demokracie. A platí, že v tuto chvíli je na Most-Híd obrovský tlak, avšak uplynul týden a jeho politici stále pouze opakují, že jsou znepokojení tím, co se děje, že by měl odstoupit ministr vnitra Kaliňák. Zároveň ale dodávají, že jde o rozhodnutí Smeru.

Znamená to, že v tuto chvíli má ještě pořád Robert Fico většinu v parlamentu, avšak není úplně jisté, jak se nakonec zachová Most-Híd. V pondělí zasedne jejich republiková rada, což je nejvyšší orgán strany mezi sjezdy, který rozhodne o dalším postupu. Osobně si neumím představit, že zůstanou součástí koalice. Znamenalo by to popření všeho, co kdy Most-Híd tvrdil. Pokud jde o SNS, jak jsem říkal, je to nacionalistická strana zatížená mnoha korupčními skandály. I její představitelé jsou ale znepokojení tím, co se tady děje a stále více jejich politiků tvrdí, že by měl ministr vnitra Kaliňák rezignovat.

Podle mého názoru se tak otevírá prostor pro Roberta Fica, aby rekonstruoval vládu s podporou právě SNS a fašistických Kotlebovců. Oni jediní jsou ticho a vyčkávají. A výroky Fica na adresu Sorosa jsou namířené na jejich voliče, což lze číst jako jeden z možných pokusů, jak se udržet u moci za každou cenu. Přitom je to Robert Fico, kdo tady poslední dva roky tvrdil, že Kotlebovci jsou zlo a extremisti, které je třeba dostat z parlamentu. A že každý, kdo s nimi spolupracuje, je zrádce.

Pokud se s nimi v nějakém typu aliance spojí, aby se udržel u moci, bude to něco podobného, jako když se Andrej Babiš spojuje v české politice s Tomiem Okamurou a komunisty. Zrovna tak by byl takový obrat prolomením tabu polistopadové fáze slovenské politiky. Fico už prolomil tabu, když dostal do koalice Mečiara a Slotu. Na druhou stranu to nelze srovnávat s Kotlebou, neboť on je čistokrevný fašista.

Takže pokud je to tak, že se Smeru bude zmenšovat, anebo už zmenšuje koaliční potenciál, podle vás může Fico uvažovat nebo dokonce přistoupit na nějakou formu spolupráce s Kotlebou?

Nikdy by mě nenapadlo, že se to může stát. Ještě před dvěma týdny Robert Fico obhajoval Evropskou unii a tvrdil, že je zárukou toho, že Slovensko zůstane v jádru EU. Nyní ale dělá všechno pro to, aby z nás učinil nedemokratickou a neliberální zemi. Stále si to neumím představit, ale možná je to jen problém mé představivosti.

V jaké kondici je vlastně současná parlamentní, případně i mimoparlamentní opozice?

Těžko se to odhaduje. Podle mě je ale jasné, že je Fico na konci své dráhy. Co ale jasné není, kdy přesně se to stane a jak. Nevíme, zda bude pokračovat například s tichou podporou Kotlebovců, anebo se přeskupí síly ještě jinak, vznikne nová většina, anebo zda se nakonec budou konat předčasné volby. V tomto momentě je opozice v parlamentu roztříštěná. Přitom parlament není utvořen dvěma bloky, tedy koalicí a opozicí, je tam totiž ještě třetí proud, tedy fašisté.

Ale i bez Kotleby je opozice roztříštěná, jsou tam skutečně rozliční exoti, které nelze hodnotově zařadit. Faktem také je, že vznikají nové strany, avšak říct dneska, jakou budou mít podporu za rok nebo za dva, je těžké. Jisté je tedy pouze to, že vláda ztratila důvěru veřejnosti a už nedokáže ani předstírat, že řídí zemi a že má situaci pod kontrolou. Avšak představa, že odejde Fico a zjeví se tu králové, kteří všechno zachrání, je také problematická.

Dalším prvkem je prezident, který je zdaleka nejpopulárnějším politikem v zemi, avšak s tím problémem, že ještě před týdnem byl rozhodnutý, že už napodruhé nebude na post prezidenta kandidovat a stáhne se z politiky. Do toho přišla vražda novináře a reakce premiéra, tedy situace, do které prezident vstoupil a začal jednat. V tento moment se tedy naděje mnoha lidí upínají k němu, avšak prezident má omezené kompetence, pokud jde o složení vlády.  

Může se stát zázrak a dejme tomu za rok Slovensko v krizi nebude. Může se ale také stát, že budeme mít v čele vlády stále premiéra Fica, který ztratil soudnost, bude ho podporovat fašista, kterému roste podpora a sedí v parlamentu, opozice se bude i nadále hádat a bude roztříštěná a prezident nám bude mávat na rozloučenou a bude odcházet z veřejného života.

Na druhou stranu tady je zkušenost z posledních župních voleb, ve kterých se pravice dokázala spojit a Smer porazit. To by byl tedy jeden z těch pozitivnějších scénářů?

Já svoje naděje neupírám k žádné konkrétní straně, jde mi o něco jiného: aby Slovensko zůstalo liberální demokracií, abychom byli i nadále součástí Evropské unie, protože si myslím, že Evropská unie je jedna z mála záruk, která dokáže řešit korupci. Největší skandály vypluly na povrch poté, co Evropská unie kontrolovala rozličné dotace a tendry. Evropská unie je také schopna nějak reagovat v situacích, kdy jsou v jejich státech ohroženy demokratické principy.

Podle mě je Evropská unie kotva, která nás drží v normální či standardní části světa. Zkrátka a dobře, není pro mě zas tak důležité, zda tady bude vládnout konzervativní opozice nebo levicová koalice, v daný moment je klíčové to, aby Slovensko nesešlo na cestu Maďarska a Polska, abychom se nedostali do nepřehledného bahna, který v České republice představuje Andrej Babiš.

Je to smutné, ale ještě před měsícem jsme si říkali, že jsme na tom v porovnání s Polskem, Maďarskem a Českem vlastně ještě dobře a teď se ukazuje, že to byl aspoň z části klam. Všichni jsme na tom dost podobně a tady je to o dost horší, než jsme si mysleli.

Co by se tedy nyní mělo stát, aby se situace zlepšila?   

Několik věcí. Státní orgány by měly mít naprosto volné ruce k vyšetřování. A to nejen k vyšetřování vraždy, ale všech skandálů, které se tady za poslední roky staly. To je věc, o kterou by se opozice – aspoň myslím – postarala, protože není napojená na celou strukturu, kterou tady Fico za poslední roky vybudoval. Což je logické: pokud jste premiérem s dvouletou přestávkou dvanáct let, podaří se vám do státních institucí dosadit své lidi, a to i kdybychom měli lépe fungující stát, než je Slovensko. A současné Slovensko není zrovna moc dobře fungující stát.

A pak je tady ještě jeden důležitý moment, nesmí to být jen o krvelačné pomstě a nahánění čarodějnic. Musí to být zasazené do demokratických pravidel funkčního právního státu tak, aby i Robert Fico a Robert Kaliňák měli všechna práva, aby se mohli bránit a aby byli posuzováni ve spravedlivém a funkčním systému.

Pak je tady ale také opačný scénář: tedy nárůst podpory pro antisystémové strany, nebo dokonce expanze fašistů…

Určitě ano. Opakuji: hlavní argumentem především strany Most-Híd, který měl omluvit její vstup do vlády, byla teze, že je třeba zabránit nárůstu hlasů pro extremistické a antisystémové strany. Výsledkem je, že se jim nepodařilo vybudovat hráz proti extremistům a naopak s nimi vládnou. Právě proto si myslím, že pokud nebude spravedlivě vyšetřená vražda a ostatní kauzy, tak nebude možné obnovit důvěru ve stát.

A tím nemyslím důvěru ve Fica, Sulíka nebo kohokoli jiného, ale důvěru ve stát jako takový. Pokud se to nestane, bude tady pořád velká příležitost pro extremisty a všechny, jejichž cílem je zbourat celý systém, což považuji za největším hrozbu a nebezpečí, kterému v danou chvíli čelíme. Zda se nám podaří obnovit důvěru ve stát zleva, nebo zprava, liberálně nebo konzervativně, tradičně nebo progresivně, je ve světle této hrozby nepodstatné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud