Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fico je připravený podat už zítra demisi. Má tři podmínky a nového kandidáta, už jednal s Kiskou

Fico je připravený podat už zítra demisi. Má tři podmínky a nového kandidáta, už jednal s Kiskou
 

Premiér Robert Fico je připravený odejít z čela slovenské vlády s cílem urovnat hlubokou politickou krizi. Oznámil to v mimořádném vystoupení a v doprovodu lídrů dalších koaličních stran. Fico o situaci jednal s prezidentem Kiskou a má tři podmínky - pokud budou splněny, je připravený už zítra odejít z funkce a představit svého nástupce. Stávající krizi spustila vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Fico svoji demisi podmiňuje trojicí podmínek, které vznesl vůči prezidentovi Andreji Kiskovi. 

  • Fico žádá, aby prezident respektoval výsledky voleb z roku 2016, na základě kterých vznikla stávající koalice
  • Fico žádá, aby prezident respektoval koaliční smlouvu
  • Fico trvá na tom, že nový premiér musí vzejít z jeho strany směr

Ministerský předseda uvedl, že pokud prezident tyto tři požadavky splní, je připravený odejít z funkce už zítra. Jméno člověka, který by ho mohl nahradit, má dle svých slov připravené.

Demise premiéra znamená podle ústavy pád celé vlády.

Před Ficovým vstoupením se spekulovalo o tom, že premiér oznámí konec koalice a předčasné volby. To Fico odmítl. Bez bližších podrobností řekl, že „existuje obava“ že by takové hlasování provázel chaos a nestabilita. Fico doslova řekl, že nehodlá odevzdat stát „opozičním amatérům“.

Fico znovu obvinil opozici a média, že vraždu Kuciaka a jeho partnerky zneužívají a zapomínají na nutnost vyšetřit ji.

Předseda vlády odmítl, že by Slovensko bylo rozhádané a „černou dírou“. Země je dle něj v „dobré kondici“.

Podle aktuálního průzkumu Denníku N Ficovi 62 procent dotázaných nedůvěřuje a myslí si, že je na místě jeho rezignace. S odpovědí, že Ficovi nadále důvěřují a měl by premiérem zůstat, se ztotožnilo 11,8 procenta dotázaných. Dalších 18,8 procenta lidí si myslí, že by měl v čele vlády zůstat přesto, že mu důvěřují o něco méně.

„Je vidět, že to, co se děje v posledních dvou týdnech, má zásadní dopady na důvěryhodnost Roberta Fica,“ domnívá se šéf Focusu Martin Slosiarik. „Míra nedůvěry v Roberta Fica byla vysoká už předtím. To se v tomto průzkumu potvrdilo. Když ale k téměř dvěma třetinám těch, kteří mu nedůvěřují, připočteme i ty, kteří mu důvěřují méně než v minulosti, jde už o 80 procent lidí, kteří mu nedůvěřují nebo ztrácejí důvěru v jeho osobu,“ shrnul Slosiarik.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1