Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fico je téměř nahý. Kvůli vraždě novináře mu utekl šéf kabinetu

Fico je téměř nahý. Kvůli vraždě novináře mu utekl šéf kabinetu

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové má další přímý dopad na nejbližší okolí premiéra Roberta Fica. Výpověď podal šéf jeho kabinetu Roman Šipoš. Informoval o tom Denník N. Již dříve na své funkce dočasně rezignovali dva Ficovi blízcí spolupracovníci, jejichž jména figurují (na rozdíl od Šipoše) v posledním nedokončeném článku investigativního reportéra.

 

 

Pro premiéra Fica se jedná o citelnou ztrátu. Denník N píše o Šipošovi jako o jeho velmi blízkém a dlouholetém spolupracovníkovi. Od roku 2015 Šipoš působil jako šéf premiérova kabinetu, tedy jako nejbližší důvěrník a spolupracovník šéfa vlády.

V letech 1998 až 2002 byl Šipoš poslancem a působil též na pozici na ministerstvu dopravy a výstavby.

Fico podle Šipoše jeho výpověď přijal. „Podle zákona o státní službě budu do konce března 20108 na základě vzájemné dohody čerpat dovolenou,“ sdělil Šipoš novinářům. Zůstane podle svých slov nadále řadovým členem vládního Smeru.

Kvůli kauze v uplynulých dnech dočasně rezignovali na své posty tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Márie Trošková. Oba dva Kuciak zmiňuje ve svém posledním nedokončeném článku, kde popisuje vliv a působení italské mafie na východě Slovenska skrze čtveřici tamních rodin. Připomíná v tomto kontextu starší obchodní vazby Troškové a Jasaně na Antonina Vadalu, kterého policie v uplynulých dnech v rámci razie zadržela. Vadala je podle Kuciaka předním zástupcem jednoho z klanů.

„Spojování našich jmen s tímto ohavným činem (vraždou novináře) některými politiky či médii je absolutně za čárou. Vzhledem k tomu, že naše jména jsou zneužívaná v politickém boji proti předsedovi vlády Robertovi Ficovi, rozhodli jsme se až do vyšetření tohoto případu opustit své pracovní pozice na úřadu vlády,“ napsali Jasaň a Trošková v minulých dnech ve společném prohlášení.

1080p 720p 360p
Vražda novináře je Ficův konec, policie to ale nikdy neobjasní, říká Kuciakův kolega

Závažná kauza se po této lince přímo dotýká nejbližšího okolí premiéra Fica, který spolu s kontroverzním ministrem vnitra Robertem Kaliňákem čelí velkému tlaku. V pátek večer se v desítkách měst konala shromáždění na památku Kuciaka, v Bratislavě se dle organizátorů sešlo přes 20 tisíc lidí. Někteří během akce měli transparenty namířené proti vládě a po konci setkání množství lidí zamířilo k úřadu vlády, kde se dobývali na bránu, volali po demisi premiéra a častovali ho například titulem „mafián“.

Na oplocení kolem sídla úřadu umísťovali transparenty, jako například „Fico ještě nepochopil situaci“ či plakáty s podobiznou Kuciaka a jeho přítelkyně.

„Budeme velmi pečlivě sledovat události nejbližších hodin a dní. Věříme, že se v odpovědných (osobách) probudí svědomí a vláda ze slušnosti podá demisi,“ stojí dle Denníku N v prohlášení organizátorů dnešních shromáždění ve slovenských městech.

Paralelně s tím roste tlak na odchod ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který má k Ficovi blízko – spolu stojí a padají – a na rezignaci policejního prezidenta Tibora Gašpara. Po jejich odchodu volají i hlasy z vládní koalice.

„Je zřejmé, že dokud ministr vnitra a prezident policejního sboru ze své funkce neodstoupí, případ kruté dvojí vraždy a vyšetřování politických kontaktů v italských mafiánských kruzích se pro naši společnost nemůže uspokojivě uzavřít,“ uvedl na sociální síti státní tajemník na ministerstvu kultury za Most-Híd Konrád Rigó.

Šéf poslaneckého klubu Mostu-Híd Gábor Gál uvedl, že na místě ministra vnitra Kaliňáka by odstoupil. Kaliňák je místopředsedou nejsilnější vládní strany Smer.

Kdo je Robert Fico? Jeho profil čtěte zde>>>

Podrobnosti k vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1