Fico promluvil o kauze Kuciak: Výmysly o mafii a falešná obvinění, zneužili to, aby shodili moji vládu | info.cz

Články odjinud

Fico promluvil o kauze Kuciak: Výmysly o mafii a falešná obvinění, zneužili to, aby shodili moji vládu

Vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky podle bývalého slovenského premiéra Roberta Fica vyloučilo verzi, že za činem stála italská mafie s propojením na úřad slovenské vlády, o kterém Kuciak psal. Toto – jak expremiér tvrdí – vymyšlené falešné obvinění bylo úmyslně zneužito ve snaze změnit mocenské poměry na Slovensku a sesadit vládu mimo standardní demokratická pravidla. Fico to dnes řekl novinářům.

Z vraždy zmiňované dvojice policie minulý týden obvinila čtyři osoby z jihu Slovenska, mezi nimi jsou podle prokuratury objednavatelka vraždy i její vykonavatel. Prokuratura ale v pondělí nevyloučila, že v případu budou obviněni další lidé. Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic již o víkendu řekl, že objednavatelka vraždy mohla být spíše jen zprostředkovatelkou a že vrah hlavního zadavatele činu možná vůbec neznal.

Kuciak v nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojovala s mafií, a o vazbách jednoho z nich - Antonina Vadaly - na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Fica.

"Po definitivním ukončení vyšetřování (vraždy) se Slovensko bude muset vrátit k událostem, které následovaly po vraždě, především k úlohám, jaké v nich sehráli prezident Andrej Kiska, opozice, média a nevládní organizace financované ze zahraničí," řekl Fico, aniž povolil novinářům klást otázky.

Kuciakova vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která v březnu vyústila v demisi Fica z postu premiéra. V nové vládě zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

Kiska ještě před Ficovou demisí navrhl zásadní rekonstrukci vlády, anebo předčasné volby jako východisko z krize důvěry ve stát po vraždě Kuciaka. Kvůli tomu se Kiska dostal do sporu s Ficem, který hlavu státu nařkl ze snahy o změnu mocenských poměrů ve státě. Fico tehdy rovněž naznačil, že vývoj na Slovensku po Kuciakově vraždě byl řízen ze zahraničí a v této souvislosti kritizoval prezidenta za jeho loňské setkání s americkým finančníkem Georgem Sorosem.

Slovenská média spojovala ženu obviněnou z objednání vraždy Kuciaka s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který je vazbě v jiném případu. Kočner v prohlášení prostřednictvím svého advokáta odmítl informace, že obviněná pro něj pracovala jako tlumočnice z italštiny a že je kmotrem její dcery. Kočner ale neuvedl, zda se s obviněnou zná, jak o tom informovala média.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud