Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fico se po vraždě novináře ocitl ve velkých problémech, končí první ministr

Fico se po vraždě novináře ocitl ve velkých problémech, končí první ministr

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica se po vraždě novináře Jána Kuciaka ocitla ve velkých problémech. Fico čelí výzvám k odstoupení a zároveň z vlastního rozhodnutí končí ministr kultury Marek Maďarič. Ten patří k dlouhodobým kritikům situace ve vládní straně Směr a zastává se prezidenta Andreje Kisky. V nedávném rozhovoru dokonce Maďarič veřejně odsoudil útoky spolustraníků proti prezidentovi.

Ministr kultury rezignaci oznámil dnes ve 14:00. Na tiskové konferenci uvedl, že se nedokáže vyrovnat s tím, že za jeho působení byl zavražděn novinář. Na nohou je i opozice. „Nikdy nebyla mafie blíž k premiérovi, než dnes,“ řekl slovenským médiím šéf opoziční SaS Richard Sulík. Upozornil tak na poslední Kuciakův článek, který vyšel v noci na dnešek. V něm zavražděný novinář dokazuje, že italská mafie ´Ndrangheta má přímé napojení na slovenské politiky a pohybuje se i v těsné blízkosti Roberta Fica.

Sulík rovněž slovenského premiéra vyzval, aby do úterý odvolal policejního prezidenta Tibora Gašpara a ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Pokud tak neučiní, opozice se údajně pokusí svrhnout premiéra a tím i celou Ficovu vládu. S podobnými požadavky vystoupil i Igor Matovič z hnutí OĽaNO a požádal Fica, aby přestal koordinovat vyšetřování.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1