Ficova msta za Ústavní soud? Kiska očekává trestní stíhání poté, co skončí jako prezident | info.cz

Články odjinud

Ficova msta za Ústavní soud? Kiska očekává trestní stíhání poté, co skončí jako prezident

Slovenský prezident Andrej Kiska očekává, že po skončení v prezidentském úřadu v polovině letošního června bude v daňové kauze své rodinné firmy KTAG obviněn i on sám. Vyšetřování případu, ve kterém už byl obviněn jeden z jednatelů KTAG, označila dnes hlava slovenského státu před novináři za mstu expremiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica, protože ho Kiska už předem odmítl jmenovat ústavním soudcem. Fico v reakci hovořil o Kiskových směšných obviněních a opět ho přirovnal k daňovému podvodníkovi.

Vyšetřování firmy KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014, ve kterých Kiska porazil tehdejšího premiéra Fica. Kiska byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG.Ve vyostřené prezidentské kampani před pěti lety Fico slovně útočil na Kisku, když ho s ohledem na jeho dřívější podnikatelské aktivity označoval lichvářem a také scientologem. Napjaté vztahy s Ficem měl Kiska i po složení prezidentského slibu.

„Trestní stíhání je mstou Fica za to, že jsem mu jako prezident odmítl slíbit politický důchod na Ústavním soudu. Z návrhu obvinění je zřejmé, že až v červnu skončí můj mandát prezidenta Slovenské republiky, budu obviněn i já osobně. Hrozí mi trest odnětí svobody na sedm až 12 let,“ řekl Kiska.  Podle ústavy lze prezidenta během výkonu funkce stíhat jen za vlastizradu nebo za úmyslné porušení ústavy.

Slovenský prezident rovněž tvrdil, že Fico mu přes prostředníka pohrozil obnovením „války“, pokud ho nejmenuje předsedou Ústavního soudu. „Odmítl jsem, nikdy jsem se nenechal a ani se nenechám vydírat. Ficovi jsem vzkázal, že ho soudcem Ústavního soudu nejmenuji,“ uvedl Kiska.

Fico minulý týden odstoupil z voleb kandidátů na ústavní soudce, když přiznal, že mezi politickými stranami ani s prezidentem nebyl dohodnut postup na jmenování ústavních soudců. Poslanci Směru-SD následně při hlasování přispěli k tomu, že sněmovna nezvolila žádného kandidáta na soudce ústavního soudu. Činnost této vrcholné soudní instituce v zemi je od uplynulého víkendu paralyzována, protože devíti ze 13 soudcům skončilo funkční období.

Otázka personální obměny ústavního soudu zasáhla i do kampaně před březnovými prezidentskými volbami. Jeden z favoritů na vítězství, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, opakovaně odmítl odpovědět na novinářské dotazy, zda by Fica jmenoval ústavním soudcem. Šefčovič kandiduje s podporou Ficovy strany.

Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty a později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.

„Pokládali jsme za nevhodné, aby se společnost, ve které je prezident spolumajitelem, soudila se státem,“ řekl Kiska. Dodal, že daňový úřad zpochybnil smlouvu, kterou KTAG s ním uzavřela a ze které měla mít KTAG výnosy.

Pochybení KTAG již v minulosti prověřovala policie, která ale vyšetřování ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii předloni nařídila prokuratura.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud