Filipínská sopka chrlí lávu a popel. Z okolí se musely evakuovat desetitisíce lidí, hrozí katastrofa | info.cz

Články odjinud

Filipínská sopka chrlí lávu a popel. Z okolí se musely evakuovat desetitisíce lidí, hrozí katastrofa

Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela. Asi 40 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy ve vesnicích ležících v okolí vulkánu. Informovala o tom agentura AP. V pondělí měla sopka zatím největší erupci od chvíle, kdy její aktivita začala před týdnem stoupat. V následujících dnech podle úřadů hrozí ještě silnější erupce.

V noci na dnešek sopka v oblasti kráteru chrlila lávu do výšky asi 700 metrů a tři kilometry nad vulkánem se vznášel oblak sopečného popela. V nadcházejících dnech či hodinách může podle úřadů nastat další erupce, což naznačuje zejména pyroklastický proud, tedy horké sopečné plyny a úlomky magmatu a sopečného popela, které se po sopečném svahu pohybují vysokou rychlostí a ničí vše, co jim stojí v cestě.

Po pondělní mohutné erupci úřady vyhlásily druhý nejvyšší stupeň varování a bezpečná zóna v okolní oblasti byla rozšířena na osm kilometrů, což přimělo dalších několik tisíc lidí opustit své domovy.

Mnozí se však navzdory varování domů tajně vraceli, a úřady tak musely na jejich evakuaci přísně dohlížet. V některých oblastech byl vypnut přívod vody a elektřiny s cílem místní odradit od návratu.

PREZIDENTSKÉ VOLBY: NEJOBSÁHLEJŠÍ ZPRAVODAJSTVÍ NA INFO.CZ >>>

"Pokud člověka zasáhne pyroklastický proud, označovaný též jako žhavé mračno, nemá šanci to přežit," řekl místní expert Cedric Daep s tím, že v případě erupce by navrátivší se vesničané zaplatili za svou neuváženost životem.

Vesnice v okolí sopky pohltila v důsledku sopečného popela tma. Zatím podle úřadů nikdo nebyl zraněn. Letadla mají zákaz prolétávat v blízkosti kráteru a několik vnitrostátních letů bylo zrušeno. Do evakuačních center bylo dodáno více než 30.000 masek na ochranu před popelem, 5000 pytlů rýže, voda i léky.

Sopka Mayon se nachází asi 340 kilometrů jihovýchodně od filipínské metropole Manily v provincii Albay, která je známá pěstováním kokosů. Díky svému dokonalému kuželovitému tvaru přitahuje vulkán množství turistů, za posledních 500 let ale zhruba padesátkrát vybuchl. Jde o nejaktivnější z 22 činných vulkánů na Filipínách.

V roce 2013 zabila erupce popela pět horolezců, kteří se na sopku vydali přes varování. Při své největší erupci v roce 1814 sopka zabila 1200 lidí a zavalila lávou městečko Cagsawa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud