Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Filipínský prezident dál brojí proti drogám. Umřely kvůli tomu už tisíce lidí

Filipínský prezident dál brojí proti drogám. Umřely kvůli tomu už tisíce lidí

Filipínský prezident Rodrigo Duterte chce dál pokračovat v boji proti drogovým dealerům. Tvrdé zásahy policejních jednotek ale vzbuzují rozpaky. Policisté totiž minulý týden unesli a zabili jihokorejského byznysmena jménem Jee Ick-joo. Je jedním z tisíců lidí, které policisté už kvůli protidrogovému honu usmrtili při akci. Prezident řekl, že je z incidentu „v rozpacích“, i nadále ale chce v boji proti drogám pokračovat stejným způsobem.

Situace na Filipínách je v mnoha ohledech vypjatá. Nový prezident Duterte od svého vstupu do úřadu v červnu 2016 nabádá policisty i obyvatele, aby v rámci boje proti drogám zabíjeli dealery i drogově závislé. Údajně takto umřelo už přes sedm tisíc lidí, kteří mnohdy ani vůbec nic neprovedli.

„Tihle zločinci škodí našim dětem. Nepřidávejte se k nim, nebo bych vás musel zabít. Pokud znáte někoho drogově závislého, běžte a zabijte ho sami,“ uvedl ve svém prvním prohlášení po zvolení Duterte. Západní země byly tehdy jeho projevem zděšeny. Od té doby šokoval ještě mnohokrát.

Filipínská policie za posledních sedm měsíců usmrtila při zásahu už 2 250 podezřelých. Strážníci odmítají, že by zneužívali své pravomoci a tvrdí, že zabití byla v sebeobraně. Ti policisté, kteří měli na podezřelých úmrtích podíl, prý podstoupí interní vyšetřování a budou přeřazeni do jiných jednotek.

Boj s drogami byl pro filipínského prezidenta hlavním tématem předvolební kampaně. Po svém zvolení slíbil, že drogy vymýtí do půl roku a k pomoci vyzval i obyvatele. Nyní prý ale zjistil, že problém je vážnější, než předpokládal. Přesto chce v boji proti drogám pokračovat svým způsobem až do konce svého šestiletého období i přes kritiku veřejnosti a zahraničí. „Je mi to jedno. Je to moje povinnost a budu v tom pokračovat,“ tvrdí Duterte.

Duterte je bývalý právník a někdejší autoritativní starosta města Davao. Tvrdí, že Filipínci přestali věřit v silné vůdce, a proto se země dostala do krize. Prezident řekl, že během boje za vymýcení drog zemře až 100 tisíc lidí a mrtvá těla, která se budou házet do Manilského zálivu, budou krmením pro ryby.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744