Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Filipínský prezident v přímém přenosu políbil vdanou ženu. Sexista a feudální král, zuří kritici

Filipínský prezident v přímém přenosu políbil vdanou ženu. Sexista a feudální král, zuří kritici

Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který proslul nevybíravými výroky a slovními úlety, se kvůli svým ústům opět stal terčem kritiky. Tentokráte nepřestřelil slovy, ale tím, že před tisíci svými obdivovateli políbil na rty vdanou ženu - a to nikoli vlastní.

K polibku podle agentury AP došlo ještě během nedělního setkání s krajany pracujícími v Jižní Koreji. Jedna zákonodárkyně označila celý akt za "opovrženíhodnou ukázku sexismu a vážné zneužití funkce".

Duterte usiloval o polibek od ženy, kterou pozval na scénu, aby jí předal výtisk knihy. Když odvětila kladně na Duterteho otázku, zda může manželovi vysvětlit, že jde jen o žert, prezident se naklonil a políbil ji, zatímco tisíce lidí vybuchly nadšením. Celou scénu vysílala státní televize na Filipínách v přímém přenosu.

Zatímco žena polibek hájí a tvrdí, že byla v rozpacích kvůli okolí, jiní tvrdí, že prezident tentokrát zašel příliš daleko.

"Prezident Duterte se choval jako feudální král, který si myslí, že je mu dovoleno dělat cokoliv, co se mu zlíbí," prohlásila senátorka Risa Hontiverosová. Veřejnost požádala, aby dotyčnou ženu neodsuzovala. Prý i kdyby s políbením souhlasila, stejně to byl prezident, "vybavený hrůzou nahánějící, zastrašující mocí", který vše začal.

Sdružení ženských organizací Gabriela odsoudilo Duterteho počínání jako "machistické". Sdružení znepokojilo, že "macho podívaná" vytváří dojem, že podobné pokusy o sblížení jsou správné.

Kromě rostoucího znepokojení z prezidentova krvavého potlačování obchodu s drogami v podobě tisíců mrtvol převážně chudých podezřelých je Duterte kritizován také ženskými organizacemi za sexistické výroky, například za radu vojákům, aby komunistické partyzánky stříleli do rozkroku.

Šéf státu i v minulosti líbal ženy na veřejných shromážděních, a to i během své prezidentské kampaně.

Nejčerstvější incident se odehrál na konci dvouhodinového projevu, v okamžiku, kdy Duterte nabídl davu knihu o údajné korupci a zneužívání v katolické církvi. Ukázal na dvě ženy, které zval na scénu, a dodal, že za knížku zaplatí polibkem. "Jste připraveny na políbení? Pojďte sem," hlaholil třiasedmdesátiletý Duterte.

Jedna z žen vyvázla tím, že dala prezidentovi letmý polibek na tvář. Druhá žena si položila prezidentovu ruku na čelo v tradičním gestu, vyjadřujícím úctu ke starším. Ale prezident ji požádal, aby přistoupila blíže k políbení a špulil rty.

Zatímco dav ječel, Duterte se ženy vyptával, zda je vdaná, zda tu má muže a zda by mu dokázala vysvětlit, že jde jen o žert. Když žena uvedla, že její choť tu není, a kladně zodpověděla na prezidentovu další otázku, Duterte prohlásil, ať nechá muže žárlit. Naklonil se a políbil viditelně ohromenou ženu, která vyjekla a zakryla si obličej. "Neberte to vážně," později řekl Duterte davu s tím, že chtěl jen pobavit lidi.

Žena, která je vdaná za Jihokorejce a má dvě dcery, později v televizním rozhovoru uvedla, že byla nadšená ze setkání s prezidentem tváří v tvář. V prezidentském polibku neshledala špatný úmysl, měl nadchnout dav.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1