Filipínský prezident v přímém přenosu políbil vdanou ženu. Sexista a feudální král, zuří kritici | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Filipínský prezident v přímém přenosu políbil vdanou ženu. Sexista a feudální král, zuří kritici

Filipínský prezident v přímém přenosu políbil vdanou ženu. Sexista a feudální král, zuří kritici

Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který proslul nevybíravými výroky a slovními úlety, se kvůli svým ústům opět stal terčem kritiky. Tentokráte nepřestřelil slovy, ale tím, že před tisíci svými obdivovateli políbil na rty vdanou ženu - a to nikoli vlastní.

K polibku podle agentury AP došlo ještě během nedělního setkání s krajany pracujícími v Jižní Koreji. Jedna zákonodárkyně označila celý akt za "opovrženíhodnou ukázku sexismu a vážné zneužití funkce".

Duterte usiloval o polibek od ženy, kterou pozval na scénu, aby jí předal výtisk knihy. Když odvětila kladně na Duterteho otázku, zda může manželovi vysvětlit, že jde jen o žert, prezident se naklonil a políbil ji, zatímco tisíce lidí vybuchly nadšením. Celou scénu vysílala státní televize na Filipínách v přímém přenosu.

Zatímco žena polibek hájí a tvrdí, že byla v rozpacích kvůli okolí, jiní tvrdí, že prezident tentokrát zašel příliš daleko.

"Prezident Duterte se choval jako feudální král, který si myslí, že je mu dovoleno dělat cokoliv, co se mu zlíbí," prohlásila senátorka Risa Hontiverosová. Veřejnost požádala, aby dotyčnou ženu neodsuzovala. Prý i kdyby s políbením souhlasila, stejně to byl prezident, "vybavený hrůzou nahánějící, zastrašující mocí", který vše začal.

Sdružení ženských organizací Gabriela odsoudilo Duterteho počínání jako "machistické". Sdružení znepokojilo, že "macho podívaná" vytváří dojem, že podobné pokusy o sblížení jsou správné.

Kromě rostoucího znepokojení z prezidentova krvavého potlačování obchodu s drogami v podobě tisíců mrtvol převážně chudých podezřelých je Duterte kritizován také ženskými organizacemi za sexistické výroky, například za radu vojákům, aby komunistické partyzánky stříleli do rozkroku.

Šéf státu i v minulosti líbal ženy na veřejných shromážděních, a to i během své prezidentské kampaně.

Nejčerstvější incident se odehrál na konci dvouhodinového projevu, v okamžiku, kdy Duterte nabídl davu knihu o údajné korupci a zneužívání v katolické církvi. Ukázal na dvě ženy, které zval na scénu, a dodal, že za knížku zaplatí polibkem. "Jste připraveny na políbení? Pojďte sem," hlaholil třiasedmdesátiletý Duterte.

Jedna z žen vyvázla tím, že dala prezidentovi letmý polibek na tvář. Druhá žena si položila prezidentovu ruku na čelo v tradičním gestu, vyjadřujícím úctu ke starším. Ale prezident ji požádal, aby přistoupila blíže k políbení a špulil rty.

Zatímco dav ječel, Duterte se ženy vyptával, zda je vdaná, zda tu má muže a zda by mu dokázala vysvětlit, že jde jen o žert. Když žena uvedla, že její choť tu není, a kladně zodpověděla na prezidentovu další otázku, Duterte prohlásil, ať nechá muže žárlit. Naklonil se a políbil viditelně ohromenou ženu, která vyjekla a zakryla si obličej. "Neberte to vážně," později řekl Duterte davu s tím, že chtěl jen pobavit lidi.

Žena, která je vdaná za Jihokorejce a má dvě dcery, později v televizním rozhovoru uvedla, že byla nadšená ze setkání s prezidentem tváří v tvář. V prezidentském polibku neshledala špatný úmysl, měl nadchnout dav.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.