Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Filipínský prezident v přímém přenosu políbil vdanou ženu. Sexista a feudální král, zuří kritici

Filipínský prezident v přímém přenosu políbil vdanou ženu. Sexista a feudální král, zuří kritici

Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který proslul nevybíravými výroky a slovními úlety, se kvůli svým ústům opět stal terčem kritiky. Tentokráte nepřestřelil slovy, ale tím, že před tisíci svými obdivovateli políbil na rty vdanou ženu - a to nikoli vlastní.

K polibku podle agentury AP došlo ještě během nedělního setkání s krajany pracujícími v Jižní Koreji. Jedna zákonodárkyně označila celý akt za "opovrženíhodnou ukázku sexismu a vážné zneužití funkce".

Duterte usiloval o polibek od ženy, kterou pozval na scénu, aby jí předal výtisk knihy. Když odvětila kladně na Duterteho otázku, zda může manželovi vysvětlit, že jde jen o žert, prezident se naklonil a políbil ji, zatímco tisíce lidí vybuchly nadšením. Celou scénu vysílala státní televize na Filipínách v přímém přenosu.

Zatímco žena polibek hájí a tvrdí, že byla v rozpacích kvůli okolí, jiní tvrdí, že prezident tentokrát zašel příliš daleko.

"Prezident Duterte se choval jako feudální král, který si myslí, že je mu dovoleno dělat cokoliv, co se mu zlíbí," prohlásila senátorka Risa Hontiverosová. Veřejnost požádala, aby dotyčnou ženu neodsuzovala. Prý i kdyby s políbením souhlasila, stejně to byl prezident, "vybavený hrůzou nahánějící, zastrašující mocí", který vše začal.

Sdružení ženských organizací Gabriela odsoudilo Duterteho počínání jako "machistické". Sdružení znepokojilo, že "macho podívaná" vytváří dojem, že podobné pokusy o sblížení jsou správné.

Kromě rostoucího znepokojení z prezidentova krvavého potlačování obchodu s drogami v podobě tisíců mrtvol převážně chudých podezřelých je Duterte kritizován také ženskými organizacemi za sexistické výroky, například za radu vojákům, aby komunistické partyzánky stříleli do rozkroku.

Šéf státu i v minulosti líbal ženy na veřejných shromážděních, a to i během své prezidentské kampaně.

Nejčerstvější incident se odehrál na konci dvouhodinového projevu, v okamžiku, kdy Duterte nabídl davu knihu o údajné korupci a zneužívání v katolické církvi. Ukázal na dvě ženy, které zval na scénu, a dodal, že za knížku zaplatí polibkem. "Jste připraveny na políbení? Pojďte sem," hlaholil třiasedmdesátiletý Duterte.

Jedna z žen vyvázla tím, že dala prezidentovi letmý polibek na tvář. Druhá žena si položila prezidentovu ruku na čelo v tradičním gestu, vyjadřujícím úctu ke starším. Ale prezident ji požádal, aby přistoupila blíže k políbení a špulil rty.

Zatímco dav ječel, Duterte se ženy vyptával, zda je vdaná, zda tu má muže a zda by mu dokázala vysvětlit, že jde jen o žert. Když žena uvedla, že její choť tu není, a kladně zodpověděla na prezidentovu další otázku, Duterte prohlásil, ať nechá muže žárlit. Naklonil se a políbil viditelně ohromenou ženu, která vyjekla a zakryla si obličej. "Neberte to vážně," později řekl Duterte davu s tím, že chtěl jen pobavit lidi.

Žena, která je vdaná za Jihokorejce a má dvě dcery, později v televizním rozhovoru uvedla, že byla nadšená ze setkání s prezidentem tváří v tvář. V prezidentském polibku neshledala špatný úmysl, měl nadchnout dav.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1