Finský poslanec přirovnal Izrael k Islámskému státu a zaútočil na homosexuály | info.cz

Články odjinud

Finský poslanec přirovnal Izrael k Islámskému státu a zaútočil na homosexuály

Antisemitismus není jen specialitou šéfa britských labouristů Jamese Corbyna, ale nově zavítal i do finského parlamentu. Nově zvolený sociálnědemokratický poslanec Hussein al-Taee šokoval své kolegy, když přirovnal Izrael k Islámskému státu a zastal se íránského režimu. Píše o tom izraelský deník Jerusalem Post.

Antisemitismus finského zákonodárce se projevil už v roce 2012, když na Facebooku kritizoval kroky šéfa sociální sítě Marka Zuckerberga. „Žid dělá to, co Židé dokážou nejlíp. „Vy..bat s každým a získat všechno,“ napsal.

Al-Taee je šíitský muslim, který do Finska přišel se svými rodiči v roce 1993 z Iráku. Tehdy mu bylo deset let a jeho otec byl bývalým guvernérem provincie Nadžaf. Z Iráku utekli v době, kdy zemi vládl sunnita Saddám Husajn, který nenáviděl sousední šíitský íránský režim. A právě Íránu se finský poslanec na Facebooku zastal.

„Írán: Obrana Palestiny ve jménu islámu. Zásobování Iráku ve jménu šíitů. Vyjednávání jaderného dohody ve jménu perského lidu. Kdy se začnou Arabové chovat taky takhle?“ uvedl. Jeho post přitom doprovází karikatura, na níž saudský mulla stojí na hromadě amerických dolarů a íránský mulla na knihách o kultuře, technologii, historii, politice či filosofii a ekonomice.

Zájem médií a politiků na sebe ovšem Al-Taee strhnul až přirovnáním Izraele k Islámskému státu, čehož si všimlo izraelské Centrum Simona Wiesenthala. Upozornilo rovněž, že finský poslanec uráží nejenom Židy, ale třeba i homosexuály a další menšiny.

Finští sociální demokraté chování svého člena nepovažují za problém, vystačí si s tím, že se za svoje slova nakonec omluvil. „Ve finských médiích naleznete články, v nichž jsou zmíněné omluvy našeho poslance,“ uvedla pro Jerusalem Post mluvčí strany. „Chtěl bych se omluvit za přirovnání Izraele k Islámskému státu. Tento výrok byl prostě hloupý a nepředstavuje můj názor,“ uvedl mimo jiné Al-Taee.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud