Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firma z Vietnamu vyrobila masku, která dokáže odemknout iPhone X. Zas tak podobná majiteli přitom není

Firma z Vietnamu vyrobila masku, která dokáže odemknout iPhone X. Zas tak podobná majiteli přitom není

Jednou z největších novinek, se kterou přišel v září představený iPhone X je nový systém zabezpečení telefonu Face ID, jež se stal náhradou za klasickou čtečku otisku prstů. Na Touch ID už totiž díky roztažení displeje na celou přední plochu telefonu zkrátka nezbylo místo. Řešením je tak unikátní systém skenování obličeje. Na rozdíl od konkurence, je totiž Face ID mnohem propracovanější. Zatímco například technologie v Samsungu porovnává nasnímaný obličej s uloženou předlohou jen dvourozměrně, iPhone X skenuje pomocí speciálních kamer tvář trojrozměrně.

Pravděpodobnost, že vám někdo podobný odemkne telefon díky této technologii Apple vyčíslil na 1:100000. Odemknout si navzájem iPhone X mohou v tím pádem v podstatě jen jednovaječná dvojčata. Vietnamská bezpečností firma ale přišla na poměrně jednoduchý způsob, jak Face ID prolomit. Klíčem k prolomení zamčeného iPhonu se však může stát obyčejná maska.

Stačí silikonová, jejíž fyzické parametry se shodují s obličejem majitele. A protože snímače Face ID skenují tvář trojrozměrně, tak, že na obličej promítnou desítky tisíc bodů, není při obcházejí tohoto zabezpečovacího systému rozhodující barva. Proto je maska bílá a spíše než klíč k prolomení sofistikované technologie připomíná část mumie.

Maska, která byla vyrobena pomocí 3D tisku, vyšla vietnamskou firmu na 150 dolarů, v přepočtu tedy zhruba 3200 korun. Technici navíc na masce začali pracovat až poté, co iPhone X po zahájení prodejů obdrželi. Vytvoření funkční masky jim tak zabralo méně než týden.

Společnost také uvedla, že se zatím z její strany jedná o první pokus, jehož účelem bylo tento bezpečnostní problém popsat. Upozornila tím politiky nebo vlivné osobnosti byznysu, kteří by podobným útokem za účelem odemčení citlivých dat v telefonu mohli být ohroženi.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link