Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbal jako bitevní pole. Argentinci s Messim do Jeruzaléma nepřijedou, Palestina slaví, Izrael zuří

Fotbal jako bitevní pole. Argentinci s Messim do Jeruzaléma nepřijedou, Palestina slaví, Izrael zuří

Argentinská reprezentace definitivně zrušila poslední přípravný zápas před fotbalovým mistrovstvím světa s izraelským týmem, který se měl tuto sobotu hrát v Jeruzalémě. Důvodem jsou výhrůžky populárnímu argentinskému útočníkovi Lionelu Messimu i strach jeho spoluhráčů. Zájem o utkání přitom byl veliký, izraelští fanoušci vykoupili lístky za pouhých dvaceti minut.

 „Udělali jsme správnou věc. Zdraví je přednější a selský rozum nám říkal, že bude lepší nehrát,“ citoval argentinského útočníka Gonzala Higuaína sportovní kanál ESPN. „Hráči nastoupit nechtěli a i trenér požádal, abychom už žádné další utkání před šampionátem nehráli. Na internetu se objevily dresy potřísněné krví a výhrůžky hráčům stejně jako jejich rodinám,“ dodal k rozhodnutí argentinský ministr zahraniční Jorge Faurie.

Tolik latinskoamerická fotbalová velmoc, která se zamotala do nekončícího blízkovýchodního sporu, v jehož centru opět figuruje Jeruzalém. Jakkoli teď izraelští politici viní jeden druhého, světové antisemity i prý krvechtivé Palestince, na počátku posledního dějství arabsko-izraelského sporu stálo rozhodnutí přemístit zápas z Haify do Jeruzaléma. Po něm ovšem následoval nevybíravý i velmi nebezpečný nátlak palestinského fotbalového svazu a výhružky arabských militantů.

Kopaná? Ne, další dějství války o Jeruzalém!

Příběh zrušeného utkání se v jistém smyslu začal psát rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa přestěhovat své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Což se v polovině května stalo. USA tímto symbolickým krokem uznaly celé Svaté město za jedinou a nedělitelnou metropoli Izraele. Což odmítají Palestinci, kteří by ve východní, převážně arabské části Jeruzaléma chtěli v budoucnu zřídit hlavní město svého státu.

Přesun ambasády provázely srážky a celá planeta si opět připomněla, že Jeruzalém není jen náboženským středem západního světa, ale i jádrem izraelsko-palestinského sporu. V této atmosféře se izraelská ministryně kultury a sportu Miri Regevová rozhodla přemístit plánovaný zápas ze severoizraelské Haify do Jeruzaléma.

Palestinci měli jasno. Šéf palestinského fotbalového svazu Džibríl Radžúb napsal už minulý měsíc argentinskému kolegovi dopis, ve kterém ho žádá o zrušení zápasu. Podle Radžúba se Izrael snaží přesunutím utkání legitimizovat anexi východního Jeruzaléma. „Stadión, na kterém se zápas odehraje, stojí na místě jedné ze 418 palestinských vesnic, kterou Izrael před sedmdesáti roky srovnal se zemí,“ píše politik, který má (mimochodem) reálnou šanci nahradit ve funkci palestinského prezidenta churavějícího Mahmúda Abbáse.

Samotné sportoviště se přitom nachází v západní, židovské části města. Květnové gesto Donalda Trumpa, bouřlivě oslavované izraelskou vládou, ale změnilo palestinské vnímání Jeruzaléma. I Arabové jej nyní vnímají jako celek, jakkoli v jiném smyslu než jejich izraelští sousedé.

Rozhodl krvavý dres argentinské hvězdy? 

Palestinský fotbalový prezident navíc později přitvrdil, když vyzval arabské fanoušky k protestům proti zápasu i hráčům. Arabové jeho výzvu vyslyšeli: pálili plakáty a zřejmě také dresy Lionela Messiho, internet registroval výhružky rovněž dalším argentinským fotbalistům i jejich příbuzným. Latinskoamerický tým se tedy nakonec rozhodli do Izraele nejet.

Předseda palestinského fotbalového svazu (a mimochodem i národního olympijského výboru) slaví. A tvrdí, že kdyby se sportovní akce konala v Haifě, žádný z Palestinců by nic nenamítal. Domácí kritici vlády viní ministry premiéra Benjamina Netanjahua z amatérismu a netaktické zpupnosti, která nahrává stoupencům mezinárodního bojkotu Izraele. Šéf parlamentní opozice Jicchak Herzog pak dokonce mluví o „vlastním gólu“.

Předseda nevládní Strany práce Avi Gabbay dokonce obvinil zodpovědnou ministryni Regevovou z korupčního chování. Pořadatelům prý za přesun sportovní akce do Jeruzaléma vyplatila v přepočtu téměř 16 milionů korun a vymínila si údajně i společnou fotografii s Messim pořízenou přímo na trávníku.

Izraelský fotbalový svaz na poslední vývoj reagoval stížností zaslanou mezinárodní organizaci FIFA, ve které odsuzuje „brutální hrozbu fyzickým násilím“ z palestinské strany. Ministr obrany židovského státu Avigdor Lieberman pak veřejně vyjádřil zklamání: Argentinci podle něj podlehli těm, co nenávidí Izrael, odepírají mu právo na obranu a chtějí jej zničit. Prezident židovského státu Reuven Rivlin pak hovořil také o smutku svých vnoučat, která se prý na kousky svých latinskoamerických idolů opravdu těšila.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1