Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotka Afghánky s dítětem na klíně při zkoušce obletěla svět. Vyvolala vlnu sympatií

Fotka Afghánky s dítětem na klíně při zkoušce obletěla svět. Vyvolala vlnu sympatií

Vlnu sympatií a podpory vyvolala fotografie pětadvacetileté afghánské matky tří dětí, jak sedí na zemi s nejmladším potomkem na klíně a skládá přijímací zkoušku na soukromou univerzitu. Žena z menšiny Hazárů, jejíž rodina se živí prací na poli, musela urazit dvě hodiny pěšky po horské cestě a dalších devět hodin veřejnou dopravou, aby se na univerzitu dostala. Chce se stát lékařkou, aby mohla pomáhat ženám v oblasti, kde žije, napsala agentura AFP.

Džahantáb Ahmádíová skládala zkoušku v provincii Dajkondí v centrální části Afghánistánu. Na začátku testu, který se konal pod širým nebem, seděla Ahmádíová u stolu a maličkou dcerou Chizran měla na klíně. Dítě ale bolelo ucho a nepřestávalo plakat. Ahmádíová proto, aby nerušila ostatní a aby dítě utišila, poodešla stranou a posadila se na zem, kde pokračovala v psaní testu. "Musela jsem se soustředit na dítě a přitom psát test," uvedla.

Gramotnost v Afghánistánu dosahuje pouhých 36 procent, u žen je ještě podstatně nižší. "Mým cílem bylo vždy dostat se na univerzitu," uvedla Ahmádíová, která se po skončení střední školy ve věku 18 let vdala. "Ale kvůli naší špatné ekonomické situaci, kvůli chudobě, jsem si nemohla dovolit studovat další tři nebo čtyři roky," vysvětlila žena, jejíž manžel její sen o studiu podporuje.

Chudou matku skládající zkoušku s dítětem v náručí vyfotografoval jeden z přítomných učitelů a snímek zveřejnil na internetu. Ahmádíová se o tom dozvěděla až později, od sousedů v jejich odlehlé vesnici, kde většinu skromných příjmů lidí tvoří pěstování pšenice, kukuřice a brambor.

Fotografie z minulého měsíce vzbudila obdivné reakce a také nabídky pomoci. Díky kampani zorganizované Sdružením afghánské mládeže bylo na školné pro Ahmádíovou shromážděno více než 14.000 dolarů, což v Afghánistánu, kde 39 procent obyvatel žije v chudobě, znamená hotové bohatství.

Podporu ženě po úspěšném složení zkoušky nabídla také aktivistka za lidská práva Zahra Jaganaová, která nakonec Ahmádíovou přesvědčila, aby šla studovat do Kábulu. Rodina nyní bydlí u Jaganaové, která se snaží pomoci Ahmádíové dostat se na soukromou univerzitu v metropoli.

"Kdyby musela studovat v Dajkondí, bylo by to pro ni složité," uvedla. "Není tam žádná studentská kolej, takže by si musela pronajímat dům," řekla.

"V Kábulu jí dáme dům. Pokoušíme se také najít práci pro jejího manžela a shromáždit peníze pro její děti, aby mohly chodit do školy," dodala.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1