Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotka Afghánky s dítětem na klíně při zkoušce obletěla svět. Vyvolala vlnu sympatií

Fotka Afghánky s dítětem na klíně při zkoušce obletěla svět. Vyvolala vlnu sympatií

Vlnu sympatií a podpory vyvolala fotografie pětadvacetileté afghánské matky tří dětí, jak sedí na zemi s nejmladším potomkem na klíně a skládá přijímací zkoušku na soukromou univerzitu. Žena z menšiny Hazárů, jejíž rodina se živí prací na poli, musela urazit dvě hodiny pěšky po horské cestě a dalších devět hodin veřejnou dopravou, aby se na univerzitu dostala. Chce se stát lékařkou, aby mohla pomáhat ženám v oblasti, kde žije, napsala agentura AFP.

Džahantáb Ahmádíová skládala zkoušku v provincii Dajkondí v centrální části Afghánistánu. Na začátku testu, který se konal pod širým nebem, seděla Ahmádíová u stolu a maličkou dcerou Chizran měla na klíně. Dítě ale bolelo ucho a nepřestávalo plakat. Ahmádíová proto, aby nerušila ostatní a aby dítě utišila, poodešla stranou a posadila se na zem, kde pokračovala v psaní testu. "Musela jsem se soustředit na dítě a přitom psát test," uvedla.

Gramotnost v Afghánistánu dosahuje pouhých 36 procent, u žen je ještě podstatně nižší. "Mým cílem bylo vždy dostat se na univerzitu," uvedla Ahmádíová, která se po skončení střední školy ve věku 18 let vdala. "Ale kvůli naší špatné ekonomické situaci, kvůli chudobě, jsem si nemohla dovolit studovat další tři nebo čtyři roky," vysvětlila žena, jejíž manžel její sen o studiu podporuje.

Chudou matku skládající zkoušku s dítětem v náručí vyfotografoval jeden z přítomných učitelů a snímek zveřejnil na internetu. Ahmádíová se o tom dozvěděla až později, od sousedů v jejich odlehlé vesnici, kde většinu skromných příjmů lidí tvoří pěstování pšenice, kukuřice a brambor.

Fotografie z minulého měsíce vzbudila obdivné reakce a také nabídky pomoci. Díky kampani zorganizované Sdružením afghánské mládeže bylo na školné pro Ahmádíovou shromážděno více než 14.000 dolarů, což v Afghánistánu, kde 39 procent obyvatel žije v chudobě, znamená hotové bohatství.

Podporu ženě po úspěšném složení zkoušky nabídla také aktivistka za lidská práva Zahra Jaganaová, která nakonec Ahmádíovou přesvědčila, aby šla studovat do Kábulu. Rodina nyní bydlí u Jaganaové, která se snaží pomoci Ahmádíové dostat se na soukromou univerzitu v metropoli.

"Kdyby musela studovat v Dajkondí, bylo by to pro ni složité," uvedla. "Není tam žádná studentská kolej, takže by si musela pronajímat dům," řekla.

"V Kábulu jí dáme dům. Pokoušíme se také najít práci pro jejího manžela a shromáždit peníze pro její děti, aby mohly chodit do školy," dodala.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1