Fotka Afghánky s dítětem na klíně při zkoušce obletěla svět. Vyvolala vlnu sympatií | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotka Afghánky s dítětem na klíně při zkoušce obletěla svět. Vyvolala vlnu sympatií

Fotka Afghánky s dítětem na klíně při zkoušce obletěla svět. Vyvolala vlnu sympatií

Vlnu sympatií a podpory vyvolala fotografie pětadvacetileté afghánské matky tří dětí, jak sedí na zemi s nejmladším potomkem na klíně a skládá přijímací zkoušku na soukromou univerzitu. Žena z menšiny Hazárů, jejíž rodina se živí prací na poli, musela urazit dvě hodiny pěšky po horské cestě a dalších devět hodin veřejnou dopravou, aby se na univerzitu dostala. Chce se stát lékařkou, aby mohla pomáhat ženám v oblasti, kde žije, napsala agentura AFP.

Džahantáb Ahmádíová skládala zkoušku v provincii Dajkondí v centrální části Afghánistánu. Na začátku testu, který se konal pod širým nebem, seděla Ahmádíová u stolu a maličkou dcerou Chizran měla na klíně. Dítě ale bolelo ucho a nepřestávalo plakat. Ahmádíová proto, aby nerušila ostatní a aby dítě utišila, poodešla stranou a posadila se na zem, kde pokračovala v psaní testu. "Musela jsem se soustředit na dítě a přitom psát test," uvedla.

Gramotnost v Afghánistánu dosahuje pouhých 36 procent, u žen je ještě podstatně nižší. "Mým cílem bylo vždy dostat se na univerzitu," uvedla Ahmádíová, která se po skončení střední školy ve věku 18 let vdala. "Ale kvůli naší špatné ekonomické situaci, kvůli chudobě, jsem si nemohla dovolit studovat další tři nebo čtyři roky," vysvětlila žena, jejíž manžel její sen o studiu podporuje.

Chudou matku skládající zkoušku s dítětem v náručí vyfotografoval jeden z přítomných učitelů a snímek zveřejnil na internetu. Ahmádíová se o tom dozvěděla až později, od sousedů v jejich odlehlé vesnici, kde většinu skromných příjmů lidí tvoří pěstování pšenice, kukuřice a brambor.

Fotografie z minulého měsíce vzbudila obdivné reakce a také nabídky pomoci. Díky kampani zorganizované Sdružením afghánské mládeže bylo na školné pro Ahmádíovou shromážděno více než 14.000 dolarů, což v Afghánistánu, kde 39 procent obyvatel žije v chudobě, znamená hotové bohatství.

Podporu ženě po úspěšném složení zkoušky nabídla také aktivistka za lidská práva Zahra Jaganaová, která nakonec Ahmádíovou přesvědčila, aby šla studovat do Kábulu. Rodina nyní bydlí u Jaganaové, která se snaží pomoci Ahmádíové dostat se na soukromou univerzitu v metropoli.

"Kdyby musela studovat v Dajkondí, bylo by to pro ni složité," uvedla. "Není tam žádná studentská kolej, takže by si musela pronajímat dům," řekla.

"V Kábulu jí dáme dům. Pokoušíme se také najít práci pro jejího manžela a shromáždit peníze pro její děti, aby mohly chodit do školy," dodala.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.