FOTOGALERIE: Svět vstoupil do roku 2019. Podívejte se, jak vypadaly oslavy na různých kontinentech | info.cz

Články odjinud

FOTOGALERIE: Svět vstoupil do roku 2019. Podívejte se, jak vypadaly oslavy na různých kontinentech

Lidé na celém světě postupně vítají příchod roku 2019. Jako první začali slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Následně vstoupili do nového roku rovněž Novozélanďané. Půlnoční oslavy na planetě kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním trvaly dohromady 26 hodin. Podívejte se v galerii na fotografie agentury Reuters.

Ohromující dvanáctiminutový ohňostroj s 8,5 tuny pyrotechniky ve svém přístavu připravilo australské Sydney. Před kulisou místní opery a Přístavního mostu jej údajně pozorovalo na 1,5 milionu lidí. Organizátoři hovoří o nejgigantičtějších oslavách Nového roku s náklady přesahujícími v přepočtu 95 milionů korun.

V největším novozélandském městě Aucklandu byl ohňostroj odpálen z televizní věže Sky Tower.

V japonských buddhistických chrámech se o místní půlnoci rozezněly zvony vždy 108 údery, které mají odehnat 108 nectností a zel. Nastal rok divokého prasete, v němž Japonsku nastane nová éra. Na konci dubna totiž abdikuje 85letý císař Akihito a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn, 58letý Naruhito.

Také v jihokorejské metropoli Soulu přivítali nový rok tradiční ceremonií: zvonění na bronzový zvon. Starosta města Pak Won-sun a vybraní obyvatelé na něj udeřili třiatřicetkrát. Jedním z vyvolených byl i chirurg, který úspěšně operoval severokorejského vojáka, jenž na jih utekl v roce 2017 přes hranici navzdory střelbě svých kolegů. Číslo 33 v Koreji symbolizuje štěstí.

V 17:00 SEČ kalendáře vyměnila Čína, kde se ale velké oficiální oslavy nekonaly. Podle tradičního čínského kalendáře nový rok začne až 5. února. Někteří Číňané nicméně vyšli ve velkých městech oslavovat do ulic. Například v Šanghaji na ně dohlížely posílené policejní hlídky, jejichž úkolem bylo zabránit opakování scénáře z roku 2014. Tehdy při novoroční tlačenici zahynulo 36 osob. Velké oficiální oslavy se konaly v Hongkongu, kde se na ohňostroj přišlo podívat 300.000 lidí.

Novoroční poselství národu pronesl prostřednictvím státních médií čínský prezident Si Ťin-pching. Občany ujistil, že reformní úsilí Číny nebude stagnovat a země se bude nadále otevírat světu.

Na Tchaj-wanu využili organizátoři oslav k odpálení velkolepého ohňostroje z 504 metrů vysokého mrakodrapu Taipei 101 v Tchaj-peji. Tradice trvající od roku 2004 láká do hlavního města ostrova každoročně mnoho turistů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud