Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FOTOGALERIE: Z luxusního letoviska strašidelné betonové ruiny. Jakou má šanci stát se znovu rájem?

FOTOGALERIE: Z luxusního letoviska strašidelné betonové ruiny. Jakou má šanci stát se znovu rájem?

Azurově modré moře a zlatě se třpytící písek na plážích obklopuje v zátoce Famagusta na východě Kypru kdysi jedno z nejvyhledávanějších letovisek světa. Dovolenou tu trávila třeba Brigitte Bardottová, Elisabeth Taylorová, Raquel Welchová nebo Richard Burton. Už od 70. let ale místo, které za tu dobu značně změnilo podobu, obývají jen vojenské jednotky. Severní Kypr je nyní ale nakloněn myšlence vrátit městu původní lesk.

Hotely, bulváry a krásné pláže na pobřeží Středozemního moře lákaly na východ Kypru tisíce turistů. V roce 1970 bylo středisko Varoša dokonce na špici žebříčku oblíbenosti mezi řeckými turisty. V průběhu 70. let let se pak stalo jednou z nejoblíbenějších letních destinací světa.

Tedy až do srpna roku 1974, kdy přímořské letovisko museli turisté opustit takřka během pár minut, když do městečka vjely tanky. Před druhou invazí tureckých vojáků muselo okamžitě prchnout zhruba 40 tisíc kyperských Řeků. I v hotelových pokojích tak zůstaly osobní věci hostů, na stolech v restauracích jen odložené příbory.

Jednotky vojáků Organizace spojených národů hlídají opuštěné turistické předměstí města Famagusta i nyní. Do míst, která si kdysi užívali turisté z celého světa, dnes veřejnost nesmí, protože se stala nepřístupnou vojenskou zónou. Leží přímo na tak zvané zelené linii, která dělí středomořský ostrov na turecký Severní Kypr a řecký jih.

Město duchů pod hrozbou palby

Betonové kolosy dnes chátrají a působí jako trosky, kterými se prohání vítr. Středisko je obehnané ostnatým drátem a případné návštěvníky mají odradit výhrůžné cedule. Na plážích postavili vojáci namísto dřívějších slunečníků hlídkové věže.

Naději na znovuoživení slavných pláží ale lidé na Kypru neztrácí ani po skoro třiačtyřiceti letech. Když v roce 2015 nastoupil do čela severního Kypru nový prezident Mustafa Akinci, dal středisku šanci. „Vytvořme namísto toho živoucí město, kde budou zástupci obou táborů dělat byznys a kde mladí lidé najdou práci,“ prohlásil předloni prezident, který patří k umírněným severokyperským politikům.

Na začátku svého působení ve funkci deklaroval, že jeho cílem je skoncování se současným stavem na ostrově. Akinci by prý rád viděl znovusjednocení Kypru do formy federace. Iniciativy k obnově Varoši se ozývají nejčastějiz řad řeckých obyvatel Kypru.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744