Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie loni zmařila 20 atentátů. Teroristé můžou útočit po celé zemi, varuje ministr

Francie loni zmařila 20 atentátů. Teroristé můžou útočit po celé zemi, varuje ministr

Dvacet teroristických útoků zmařily bezpečnostní složky ve Francii během loňského roku. V rozhovoru poskytnutém deníku Le Progrés to dnes uvedl francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Podle něj ve Francii není jediná oblast, kde by hrozba spáchání atentátu "neexistovala".

"Ve Francii bylo v roce 2017 zmařeno dvacet atentátů. Je třeba, abychom byli všude ostražití," řekl ministr. "Není tu dnes žádná oblast, u které bychom mohli říct, že riziko neexistuje," dodal.

Na počátku loňského listopadu, kdy skončil po téměř dvou letech výjimečný stav zavedený v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži, ministerstvo vnitra zveřejnilo předběžnou statistiku. Podle ní bezpečnostní složky zmařily v roce 2017 13 atentátů. Jen během listopadu a prosince tak musely zhatit sedm plánů atentátníků. Podrobnosti k těmto případům ale Collomb neuvedl.

Agentura AFP upozornila, že na počátku listopadu policie ve Francii a ve Švýcarsku zadržela při protiteroristické operaci deset osob. Na konci prosince pak kvůli podezření z plánování teroristického útoku na vojáky francouzská policie zadržela 21letého muže a 19letou ženu.

Od 7. ledna 2015, kdy dva islamisté zaútočili na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, si teroristické útoky ve Francii vyžádaly podle AFP životy 241 osob. Nejvíce lidí (130) zahynulo při útoku na koncertní síň Bataclan v listopadu 2015. Při útoku v červenci 2016 v městě Nice najelo do davu lidí oslavujících státní svátek nákladní auto - zahynulo 86 lidí. V loňském roce při dvou atentátech, ke kterým se přihlásila organizace Islámský stát (IS), teroristé zabili tři osoby.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744