Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie na pokraji občanské války? Násilný protest proti Le Penové otřásá zemí

720p480p360p240p

Atmosféra ve Francii se necelé dva měsíce před prezidentskými volbami začíná přiostřovat. O víkendu proti šéfce krajně pravicové a nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové vypukly v Nantes násilné protesty, které skončily ostrým střetem mezi demonstranty a policií. Další adept na francouzského prezidenta Francois Fillon varuje, že dění v zemi se začíná blížit „občanské válce“.

Předvolební kampaň ve Francii je v plném proudu. Kandidáti na příštího francouzského prezidenta objíždějí zemi a snaží se přesvědčit Francouze, že právě oni jsou pro ně nejlepší volbou. Většinou se setkání s voliči odehrávají v poklidu, vystoupení šéfky Národní fronty Mariny Le Penové v západofrancouzském Nantes ale provázely násilné protesty.

Demonstraci proti předvolební manifestaci Le Penové svolalo na víkend několik levicových a antifašistických uskupení. Zpočátku poklidný protest nabyl násilného charakteru poté, co z několikatisícového davu demonstrujících začaly na přihlížející policisty létat světlice, kameny a molotovovy koktejly. Policisté odpověděli slzným plynem a omračujícími granáty, kterými se snažili dostat situaci pod kontrolu.

Ostré střety mezi policisty a demonstrujícími si vyžádaly zranění na obou stranách. Podle agentury Reuters muselo přinejmenším deset příslušníků pořádkových sil vyhledat ošetření v nemocnici kvůli popáleninám a tržným zraněním. Čtyři lidé byli zadrženi.

Místní zřejmě očekávali, že by mohlo dojít k propuknutí násilí, a proto se na řadě výloh objevily dřevěné desky. I tak ale skončila řada výloh vymlácená nebo posprejovaná, město sčítá škody na poničených autobusových a tramvajových zastávkách.   

 

Šéfka Národní fronty násilné protesty odsoudila, znepokojení vyjádřil i kandidát francouzské pravice Francois Fillon, podle něhož se atmosféra v zemi blíží „občanské válce“. Fillon připomněl, že víkendový protest proti Le Penové není prvním násilným protestem, nýbrž dalším v řadě, kterým Francie v posledních měsících čelí. Poukázal například na nepokoje, které před několika týdny otřásaly pařížskými předměstími kvůli údajnému znásilnění černošského mladíka policií.

„Zločinci a nepřátelé demokracie se snaží narušit předvolební kampaň, zdiskreditovat volby a oslabit demokracii, “ tvrdí Fillon. Vinu za nastalou situaci nese dle Fillona socialistická vláda, která nedokázala vytvořit podmínky pro „mírumilovný výkon demokracie“.

Francouzský premiér Bernard Cazeneuve označil Fillonův popis stavu ve Francii za „politováníhodný“ a „nezodpovědný“. Podle Cazeneuva se zřejmě Fillon snaží odvést pozornost od „svých potíží v kampani“. Fillon čelí obvinění ze zneužívání státních peněz, které mu dle předvolebních průzkumů zřejmě zabrání v cestě do Elysejského paláce. Cazeneuve Fillonovi také vzkázal, že během předvolební kampaně je třeba projevovat důstojnost, nadhled a úctu k pravdě.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 23. dubna a případné druhé kolo 7. května. V prvním kole se očekává vítězství Marine Le Penové, kterou by měl ve druhém kole podle současných statistik porazit favorit centristů Emmanuel Macron.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744