Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie nahradila výjimečný stav novým protiteroristickým zákonem. Práva lidí jsou v ohrožení, zní kritika

Francie nahradila výjimečný stav novým protiteroristickým zákonem. Práva lidí jsou v ohrožení, zní kritika

Ve Francii vstupuje v platnost nový protiteroristický zákon, který má podle tamního prezidenta Emmanuela Macrona nahradit téměř dva roky trvající výjimečný stav. Ten byl vyhlášen jeho předchůdcem Francoisem Hollandem po brutálním teroristickém útoku v Paříži, při kterém v listopadu 2015 zemřelo 130 lidí. Kvůli výjimečnému stavu se Francie stala terčem kritiky mezinárodních organizací, podle kterých krizová opatření pošlapávají lidská práva. Příliš se ale nezmění ani po zavedení nového protiteroristického zákona. Například podle Amnesty International zákon vytvoří podmínky trvalého výjimečného stavu, kdy budou práva lidí omezena.

„Tento zákon nám umožní ukončit výjimečný stav od 1. listopadu a současně plně zajistit bezpečnost našich občanů,“ prohlásil Macron, když podepisoval nový protiteroristický zákon. Ten má nahradit výjimečný stav, který v zemi prodloužen celkem šestkrát.

Jak ale tvrdí organizace Amnesty International, namísto toho, aby se do Francie vrátila lidská práva a svobody, hrozí, že represivní opatření známá z doby výjimečného stavu stanou součástí běžného života Francouzů. Protiteroristický zákon totiž dává bezpečnostním složkám mnohem větší práva při provádění domovních prohlídek nebo omezení pohybu lidí podezřelých z vazeb na extremisty. Policisté budou navíc smět uzavírat mešity a jiná náboženská střediska, pokud budou přesvědčeni, že se v nich šíří nenávist nebo se zde omlouvá terorismus.

Právě z „omlouvání terorismu“ francouzské úřady během výjimečného stavu obvinily stovky lidí včetně nezletilých. Jak uvádí Amnesty Interntional, za omlouvání terorismu bylo v roce 2015 vyneseno celkem 385 rozsudků, z toho třetina byla proti lidem mladších 18 let.

Zákon ještě před Macronovým podpisem kritizovala organizace Human Rights Watch, která varuje, že zákon oslabí schopnost soudů kontrolovat činnost policie. „Některým se to může zdát jako formality nebo jen jako malá cena za naději na větší bezpečnost. Ale všichni ve Francii by měli mít obavy o svá práva, když výkonná složka vlády spěchá se zákony bez řádné legislativní kontroly, aby získala větší pravomoci bez účinného soudního dohledu,“ tvrdí odborník z HRW Karik Raj.

Jak ale naznačují průzkumy veřejného mínění, Francouzi jsou ochotní dát výměnou za bezpečnost část svých práv všanc – podle průzkumu listu Le Figaro nový protiteroristický zákon podporuje 57 procent Francouzů.

V mnohých ohledech se nový zákon podobá opatřením umožněným během výjimečného stavu, v některých ohledech se však přeci jen liší. Na rozdíl od situace za výjimečného stavu už ministerstvo vnitra nebude moci osobám podezřelým z přípravy teroristického útoku nařídit domácí vězení, bude jim ale moct přikázat, aby neopouštěly obec, kde mají trvalé bydliště. Podezřelí budou navíc povinni úřadům prozradit přístupová hesla ke své elektronické komunikaci.

Nový zákon vedle lidskoprávních organizací kritizuje i šéfka Národní fronty Marine Le Penová, podle které je však příliš slabý. „Bude ještě méně účinný než výjimečný stav, protože je méně použitelný,“ tvrdí Le Penová, která zákon označila za podvod.