Francie osvobodila ruského oligarchu Kerimova. Vrátí mu kauci 40 milionů eur | info.cz

Články odjinud

Francie osvobodila ruského oligarchu Kerimova. Vrátí mu kauci 40 milionů eur

Ruský oligarcha a politik Sulejman Kerimov, zadržený loni ve Francii pro podezření z praní peněz a daňových úniků, byl obvinění zbaven, dostal zpět ruský pas a vrátil se o víkendu do vlasti. Novinářům to dnes v Moskvě řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Moskva proti zásahu francouzské policie protestovala s tím, že miliardář má poslaneckou imunitu.

Kerimov, který je na sankčním seznamu USA, je senátorem ruského parlamentu, kde zastupuje severokavkazský Dagestán. Jeho majetek odhadl časopis Forbes v roce 2013 na více než sedm miliard dolarů (dnes 156 miliard Kč). Kerimovova rodina kontroluje ruskou těžařskou firmu Poljus, která se zaměřuje na těžbu zlata.

Francouzské úřady oligarchu podezíraly, že připravil francouzskou státní pokladnu „o desítky milionů eur“ při nákupech nemovitostí přes prostředníky na poloostrově Cap d'Antibes. Zatčen byl loni v listopadu v Nice na jihu Francie a propuštěn byl na obří kauci s tím, že nesmí zemi opustit. Při vjezdu do Francie diplomatický pas nepoužil, cestoval soukromě.

Koncem minulého týdne byl podle ruského generálního konzulátu v Marseille Kerimov obvinění zbaven. „Vrátili mu pas a Kerimov se už vrátil do Ruska,“ řekl dnes novinářům Peskov. Podle agentury Interfax čeká nyní senátor na vrácení kauce 40 milionů eur (jedna miliarda korun).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud