Francie zatkla 6 členů čečenské komunity. Podezírá je z vazeb na strůjce útoku v Barceloně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie zatkla 6 členů čečenské komunity. Podezírá je z vazeb na strůjce útoku v Barceloně

Francie zatkla 6 členů čečenské komunity. Podezírá je z vazeb na strůjce útoku v Barceloně

Francouzská policie dnes zatkla na různých místech země šest členů čečenské komunity. Některé z nich podezírá z vazeb na strůjce loňských atentátů v Barceloně a dalším katalánském městě Cambrils. Informoval o tom francouzský rozhlas France Info s odvoláním na francouzskou policii. Katalánský deník El Periódico později uvedl, že není jisté, zda zadržení jsou Čečenci. Podle tiskové agentury EFE jsou z vazeb na strůjce útoků v Barceloně podezřelí dva ze zadržených.

Speciální jednotky francouzské policie podle francouzského rozhlasu dnes zatkly šest lidí z čečenské komunity ve třech departmentech - Bas-Rhin (severovýchod země), Gironde (jihozápad) a Haute-Garonne (jih). Tři z nich byli podle francouzského rozhlasu už vyslýcháni letos v únoru kvůli vazbám na jednoho z atentátníků z Barcelony.

 

Barcelona zažila teroristický útok loni 17. srpna, kdy dvaadvacetiletý Maročan najel autem do lidí na rušné třídě La Rambla. Dopaden byl za čtyři dny katalánskou policií nedaleko Barcelony. Několik hodin po barcelonském útoku pět dalších teroristů najelo autem do lidí ve městě Cambrils asi 100 kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila. Oba útoky si vyžádaly 16 obětí a na 130 zraněných.

Vyšetřování ukázalo, že oba srpnové útoky v Katalánsku spolu souvisely a že odpovědná teroristická buňka měla celkem 12 členů. Útočníci byli z valné většiny marocké národnosti a vyrostli ve Španělsku. K atentátům se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Jak ale dnes napsal deník La Vanguardia, vyšetřování dosud vazby útočníků na IS neprokázalo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.