Články odjinud

Francii dochází elektřina. „Ztlumte topení a nesviťte,“ radí vláda

Francii dochází elektřina. „Ztlumte topení a nesviťte,“ radí vláda

Nesviťte zbytečně, netopte tolik a vypínejte počítače, radí francouzská vláda občanům. Extrémní mrazy totiž v posledních dnech razantně zvedly spotřebu elektrické energie. Protože předpověď zatím oteplení neslibuje, měli by Francouzi podle kabinetu začít s elektřinou šetřit.

Francouzský energetický úřad umístil na své stránky varování, že vlivem chladného počasí raketově stoupá spotřeba elektřiny. Obyvatelé země, která má většinu vytápění právě na elektrický proud, by prý proto měli začít hlídat svoji spotřebu.

Francouzské ministerstvo energetiky uvedlo, že pokud by všechny domácnosti snížily topení o jeden stupeň Celsia, ušetřilo by to energii srovnatelnou s tím, co vyrobí dva jaderné reaktory. Francouzi přitom tento týden spotřebovali energii v hodnotě 95 gigawattů. Absolutní rekord ve spotřebě pochází z února 2012, kdy obyvatelé za týden využili 102 gigawattů.

Pokud obyvatelé dobrovolně nesníží svoji spotřebu, sáhne prý energetický úřad k razantnějším opatřením. Některé továrny tak může čekat dočasné uzavření a například pouliční osvětlení nebude svítit.

Francie má v současnosti 58 jaderných reaktorů. Ty zajišťují téměř 80 procent veškeré energie, kterou lidé v zemi spotřebují. Ceny energie v zemi v posledních dnech stouply o 17 procent a jsou na svém maximu. Experti z energetického úřadu předpokládají, že každý stupeň, o který se ochladí, zvyšuje v zemi denní spotřebu o 2 400 megawattů. To je pro představu elektřina, kterou denně potřebuje celá Paříž.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud