Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzská levice rozhodla. Do boje o prezidentské křeslo půjde Benoît Hamon

Francouzská levice rozhodla. Do boje o prezidentské křeslo půjde Benoît Hamon

Francouzská levice v dnešním druhém kole rozhodla o svém kandidátovi pro prezidentské volby, které se budou konat na jaře. O kandidaturu bojovali dva nejúspěšnější adepti prvního kola – bývalý ministr školství Benoît Hamon a expremiér Manuel Valls. Vítězem se stal Hamon, který měl náskok více než 16 procent před Vallsem.

Benoît Hamon se stal překvapivým vítězem prvního kola ve francouzských levicových primárkách 22. ledna, který porazil předpokládaného favorita Vallse. V dnešním druhém kole už byl Hamon za favorita a nakonec s necelými 59 procenty i vítězem. Šance bývalému ministrovi zvýšila podpora, kterou mu vyslovil Arnaud Montebourg, jenž skončil v prvním kole třetí.

Manuelu Vallsovi, který hned po oznámení předběžných výsledků gratuloval svému přemožiteli k vítězství, ublížil podle pozorovatelů fakt, že se pro účast v prezidentském klání přihlásil až v prosinci a na svoji kampaň neměl na rozdíl od svých souputníků dostatek času, bez ohledu na relativně vysokou popularitu. 

Valls podmínil loni na podzim svoji účast v prezidentském klání tím, že dosavadní prezident François Hollande již nebude znovu kandidovat, což se nakonec stalo. Hollande se stane prvním prezidentem poválečné Francie, který se o obhájení mandátu nepokusí.

V druhém kole levicových primárek přišlo k volebním urnám odhadem zhruba 1,3 milionu voličů, o něco více než v kole prvním. 

Další drobné vítězství si připsal Benoît Hamon také na Googlu – podle serveru LePoint.fr byl během dne právě on nejvyhledávanějším levicovým kandidátem.

Hamon patří k levému křídlu Socialistické strany. Ve vládě Manuela Vallse působil krátce jako ministr školství, než odešel na protest proti Valsovým reformám na podporu podnikání. Jako prezident by chtěl právě tato opatření "napravit". Neměl by si však dělat velké naděje – podle průzkumů, se levice do druhého kola nedostane.

Tradiční francouzská pravice rozhodla o svém kandidátovi už v listopadu ve druhém kole svých primárek. Nad starostou Bordeaux Alainem Juppé v nich drtivě zvítězil François Fillon, bývalý předseda vlády za prezidenta Nicolase Sarkozyho. Dosavadní průzkumy naznačují, že by se měl dostat i do druhého, závěrečného kola volby hlavy státu, které ve Francii proběhne 7. května. Jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

Otázkou je, nakolik Fillona poškodí nynější skandál kolem nejasného a fiktivního zaměstnávání své manželky coby asistentky. Podle sondáže, jejíž výsledek sdělila agentura Odoxa, má po proválení aféry 61 procent dotázaných potenciálních voličů o Fillonovi špatné mínění. Podporu mu jich vyjádřilo 38 procent, o 16 procentních bodů méně proti listopadu, kdy vyhrál pravicové primárky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744