Francouzský fyzik předpověděl vítězství Donalda Trumpa. Teď tvrdí, že vyhraje Le Penová | info.cz

Články odjinud

Francouzský fyzik předpověděl vítězství Donalda Trumpa. Teď tvrdí, že vyhraje Le Penová

Řada průzkumů upozorňuje na skutečnost, že ve francouzských prezidentských volbách může v prvním kole zvítězit kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Ve druhém kole jí ale svorně přisuzují porážku. Francouzský fyzik Serge Galam vidí situaci jinak.

Do karet analytikovi hraje jeho poslední předpověď, kdy navzdory mnohým, kdo tvrdili, že v amerických prezidentských volbách zvítězí Hillary Clintonová, predikoval, že vyhraje Donald Trump, což se nakonec skutečně stalo.

Důležitým faktorem, se kterým podle něj řada předvolebních průzkumů prováděných mezi Francouzi nepočítá, je znechucení občanů. Politické skandály, které letošní kampaň doprovázejí, totiž s největší pravděpodobností povedou k tomu, že se řada oprávněných voličů nakonec hlasování nezúčastní, podle webu Politico by jich mohlo být až třicet procent.

Fyzik poukazuje na disciplinovanost voličů Le Penové, která by mohla být v nadcházející volbě rozhodující. Jeho odhad pak vychází z přesně propočítaného matematického modelu. Pokud většinové průzkumy ukazují, že poměr hlasů by při volbě byl 41 ku 59 procentům v neprospěch ultrapravicové kandidátky, nemusí to být rozhodující v okamžiku, kdy k urnám dorazí 90 % jejích příznivců a jen 70 % podporovatelů jejího rivala, nehledě na to, zda půjde o Emmanuela Macrona či Francoise Fillona.

Serge Galam dále upozorňuje, že nejen Marine Le Penová vzbuzuje ve společnosti kontroverze. Stejně tak se podle něj najde řada voličů, kteří mají silně ambivalentní vztah k Fillonovi s Macronem. Velká část těch, kteří v průzkumech uvedli, že by volili současného favorita Emmanuela Macrona, současně řekla, že je stejně dobře možné, že se v den volby nakonec rozhodnou jinak.

Zkomplikovat situaci by tak zástupkyni krajní pravice mohla jiná skutečnost, a to, že se její odpůrci spojí a půjdou volit protikandidáta bez ohledu na to, kdo jím bude, jen aby se do Elysejského paláce nedostala právě ona. V roce 2002 čelil stejné situaci její otec Jean-Marie Le-Pen, kdy spojené síly jeho odpůrců vynesly do prezidentského úřadu Jacquese Chiraca.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud