Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fronty v květinářstvích a parfumeriích. Rusové slavili MDŽ, ženám přál i Putin

Fronty v květinářstvích a parfumeriích. Rusové slavili MDŽ, ženám přál i Putin

Rusové se dnes tlačili v květinářstvích a parfumeriích, Rusky se vláčely s pohoštěním - Rusko zkrátka slavilo Mezinárodní den žen (MDŽ). Svátek si připomněly i ruské feministky a bojovnice proti sexuálnímu obtěžování. Oslavenkyním poblahopřál i prezident Vladimir Putin, který se právě uchází o čtvrtý mandát v čele státu. Ocenil zejména to, že právě ženy svou každodenní prací a péčí vytvářejí domov a vychovávají děti. 

"Jsme rádi, že existuje skvělý důvod, abychom znovu hovořili o naší obrovské úctě k vám, o okouzlení vaší krásou a něžností," řekl Putin v televizním projevu. "Víme, že ženské srdce je nejvěrnější, ženské odpuštění nejpronikavější a mateřská láska bezmezná. Vychovat dítě je štěstí a zodpovědnost," dodal šéf státu.

Komentátorka internetového listu Gazeta.ru si povšimla, kolik se 8. března na různých webech objeví návodů na dosažení ženského orgasmu během "svátečního sexu". Upozornila také, že ženy na MDŽ dostávají jako dárky drobnosti výrazně zaostávající za dary, které Rusky chystají mužům 23. února na Den obránce vlasti, chápaném všeobecně jako mužský svátek.

V Moskvě a Petrohradě si mimo oficiální oslavy připomněly svátek žen feministky a bojovnice proti násilí na ženách. Skupinu demonstrující bez úředního povolení v centru Moskvy policie zadržela a snažila se zjistit, kdo jejich akci financoval.

V Petrohradu se na zamrzlé řece Něvě sešly bojovné feministky, aby demonstrovaly za svobodu a rovnost. Nesly transparenty s nápisy "Chcípni, patriarcháte" a "Jsem hrdá feministka". Některé ženy podle petrohradského rozhlasu držely nad hlavou balonky potřené menstruační krví. Radnice akci povolila, policisté nezasáhli.

Svérázného dárku se dnes ruským ženám dostalo od poslance Státní dumy Leonida Sluckého, který se v minulých dnech ocitl uprostřed skandálu kvůli údajně hrubému chování vůči reportérkám ruských a zahraničních médií. Sluckij měl jedné z nich navrhovat milenecký poměr a údajně ji i osahával.

Poslanec dosud jakékoli provinění odmítal a hrozil žalobou. Dnes na facebooku napsal, že prosí za odpuštění všechny, kterým "záměrně nebo bezděčně" způsobil nepříjemnost. "Nebyl to zlý úmysl," napsal Sluckij.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1