Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fronty v květinářstvích a parfumeriích. Rusové slavili MDŽ, ženám přál i Putin

Fronty v květinářstvích a parfumeriích. Rusové slavili MDŽ, ženám přál i Putin

Rusové se dnes tlačili v květinářstvích a parfumeriích, Rusky se vláčely s pohoštěním - Rusko zkrátka slavilo Mezinárodní den žen (MDŽ). Svátek si připomněly i ruské feministky a bojovnice proti sexuálnímu obtěžování. Oslavenkyním poblahopřál i prezident Vladimir Putin, který se právě uchází o čtvrtý mandát v čele státu. Ocenil zejména to, že právě ženy svou každodenní prací a péčí vytvářejí domov a vychovávají děti. 

"Jsme rádi, že existuje skvělý důvod, abychom znovu hovořili o naší obrovské úctě k vám, o okouzlení vaší krásou a něžností," řekl Putin v televizním projevu. "Víme, že ženské srdce je nejvěrnější, ženské odpuštění nejpronikavější a mateřská láska bezmezná. Vychovat dítě je štěstí a zodpovědnost," dodal šéf státu.

Komentátorka internetového listu Gazeta.ru si povšimla, kolik se 8. března na různých webech objeví návodů na dosažení ženského orgasmu během "svátečního sexu". Upozornila také, že ženy na MDŽ dostávají jako dárky drobnosti výrazně zaostávající za dary, které Rusky chystají mužům 23. února na Den obránce vlasti, chápaném všeobecně jako mužský svátek.

V Moskvě a Petrohradě si mimo oficiální oslavy připomněly svátek žen feministky a bojovnice proti násilí na ženách. Skupinu demonstrující bez úředního povolení v centru Moskvy policie zadržela a snažila se zjistit, kdo jejich akci financoval.

V Petrohradu se na zamrzlé řece Něvě sešly bojovné feministky, aby demonstrovaly za svobodu a rovnost. Nesly transparenty s nápisy "Chcípni, patriarcháte" a "Jsem hrdá feministka". Některé ženy podle petrohradského rozhlasu držely nad hlavou balonky potřené menstruační krví. Radnice akci povolila, policisté nezasáhli.

Svérázného dárku se dnes ruským ženám dostalo od poslance Státní dumy Leonida Sluckého, který se v minulých dnech ocitl uprostřed skandálu kvůli údajně hrubému chování vůči reportérkám ruských a zahraničních médií. Sluckij měl jedné z nich navrhovat milenecký poměr a údajně ji i osahával.

Poslanec dosud jakékoli provinění odmítal a hrozil žalobou. Dnes na facebooku napsal, že prosí za odpuštění všechny, kterým "záměrně nebo bezděčně" způsobil nepříjemnost. "Nebyl to zlý úmysl," napsal Sluckij.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744