Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Inaugurace prezidenta. Jakou má tradici a jaká jsou úskalí?

GALERIE: Inaugurace prezidenta. Jakou má tradici a jaká jsou úskalí?

Donald Trump se ujímá vlády a v Bílém domě střídá Baracka Obamu. Proces převzetí moci je v současné podobě po několik desetiletí zažitý a pevně daný. Trump navštívil kostel a spolu s manželkou se setkali s odcházejícím prezidentským párem. Slib složil v 18:00 našeho času před statisíci lidí a televizními kamerami. 

Donald Trump se stal 45. prezidentem Spojených států. Průzkumy ukazují, že nastupuje do úřadu jako nejméně populární z posledních hlav USA. Po vyhrocené kampani bude dokazovat, že obavy z jeho politické nezkušenosti a prostořekosti nejsou na místě. Aktivně vládnout ale hodlá hned od prvních hodin a to pomocí prezidentských exekutivních příkazů. Jimi může provést i kontroverzní kroky jako je rozhodnutí o výstavbě zdi na hranicích s Mexikem.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link