Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE Japonci budují protiatomové kryty. Bojí se, že na ně z KLDR přilétne smrtící střela

GALERIE Japonci budují protiatomové kryty. Bojí se, že na ně z KLDR přilétne smrtící střela

Napětí, které panuje kolem Severní Koreje, vyvolává mezi Japonci obavy. Několik balistických raket, které nevypočitatelný severokorejský režim minulý měsíc odpálil, dopadlo do moře jen necelých čtyři sta kilometrů od ostrovního státu. Může tedy být jen otázkou času, než se KLDR podaří zasáhnout pevninu. Japonci takovou možnost neberou na lehkou váhu a snaží se na úder předem připravit. Svědčí o tom i stoupající poptávka po čističkách vzduchu blokujících radiaci a jaderných krytech. Do jednoho z nich vzal reportéry agentury Reuters generální ředitel Shelter Co. Seiichiro Nishimoto.

Výrobci protiatomových krytů mají v Japonsku žně. Společnosti Oribe Seiki Seisakušo přišlo jenom tento měsíc osm objednávek. To je o dvě více, než kolik jich obvykle prodají za celý rok. „Postavit kryt trvá a stojí to hodně peněz. Ale v poslední době panuje napjatá atmosféra a ode všech slyšíme, že chtějí nějaký hned teď,“ uvedl pro agenturu Reuters ředitel společnosti Nobuko Oribe.

Ve stejném období firma rovněž prodala 50 švýcarských čističek vzduchu, které by své vlastníky měly ochránit před radioaktivními látkami a jedovatými plyny. Do rodinných domů se obvykle montuje zařízení pro 13 lidí, které vyjde na 1,7 milionu jenů (cca 380 tisíc korun). Společnost nabízí i menší přístroje. Čistič vzduchu pro 6 lidí stojí 620 tisíc jenů (cca 140 tisíc korun).

„Atomový kryt pro 13 osob stojí 25 milionů jenů (5,6 milionu Kč) a jeho stavba trvá čtyři měsíce,“ uvedl Oriba s tím, že si ho objednávají společnosti, které chtějí chránit své zaměstnance i jednotlivé rodiny. Kryt je budován jako vzduchotěsný sklep s čističkou vzduchu, který je konstruovaný tak, že je schopný přestát explozi bomby o síle srovnatelné s výbuchem v Hirošimě v roce 1945, pokud by dopadla alespoň 660 metrů od něj. Jak to v takovém protiatomovém úkrytu vypadá, se můžete podívat v galerii, která je přiložená ke článku.

Japonci hledí směrem ke KLDR se stále vyššími obavami od počátku března, kdy tři ze čtyř testovacích střel KLDR dopadly do vod několik set kilometrů od Japonska. Neklid obyvatelstva ještě umocnilo nedávné vyjádření japonského premiéra Šinza Abeho, který během jedné z parlamentních rozprav varoval před tím, že KLDR je zřejmě schopná zasáhnout Japonsko hlavicemi s nervovým plynem sarinem. S jeho účinky už mají Japonci zkušenost. V roce 1995 jím při teroristickém útoku v tokijském metru zabili příslušníci sekty Óm šinrikjó 12 lidí a další tisíce zranili.

Na potencionální útok se nepřipravují jenom civilisté. Minulý pátek japonská vláda vyzvala místní samosprávy, aby pořádaly evakuační cvičení. Co dělat v případě ohrožení si můžou Japonci nastudovat v manuálu, který vláda zveřejnila před několika dny. Nastudovat by si ho obyvatelé ostrovního království měli dopředu, protože mohou mít před dopadem střely pouhých několik minut na to, aby si zachránili život. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744