GALERIE: Největší odpor Židů během holokaustu, povstání ve varšavském ghettu začalo před 75 lety | info.cz

Články odjinud

GALERIE: Největší odpor Židů během holokaustu, povstání ve varšavském ghettu začalo před 75 lety

Největším aktem ozbrojeného odporu Židů během holokaustu bylo povstání ve varšavském ghettu. To vypuklo 19. dubna 1943 v předvečer významného svátku Pesach. Impulsem k povstání se stal začátek poslední etapy likvidace ghetta, v němž tehdy žilo přibližně 60.000 zubožených Židů. Ti všichni měli nalézt smrt ve vyhlazovacích táborech, kam již v předchozích měsících nacisté odvezli na 400.000 obyvatel varšavského ghetta.

Nedostatečně ozbrojení židovští povstalci prakticky neměli šanci odolat přesile, přesto ale po následující zhruba tři týdny sváděli marný boj s dobře organizovanými oddíly SS a německé policie, jimž velel Jürgen Stroop. Varšavské ghetto bylo během té doby doslova srovnáno se zemí a přeživší obyvatelé skončili v koncentračním táboře Treblinka. Symbolickou tečku za povstáním udělalo 16. května 1943 zboření varšavské Velké synagogy. Stroop byl po válce odsouzen k smrti a popraven.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud