Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Největší odpor Židů během holokaustu, povstání ve varšavském ghettu začalo před 75 lety

GALERIE: Největší odpor Židů během holokaustu, povstání ve varšavském ghettu začalo před 75 lety

Největším aktem ozbrojeného odporu Židů během holokaustu bylo povstání ve varšavském ghettu. To vypuklo 19. dubna 1943 v předvečer významného svátku Pesach. Impulsem k povstání se stal začátek poslední etapy likvidace ghetta, v němž tehdy žilo přibližně 60.000 zubožených Židů. Ti všichni měli nalézt smrt ve vyhlazovacích táborech, kam již v předchozích měsících nacisté odvezli na 400.000 obyvatel varšavského ghetta.

Nedostatečně ozbrojení židovští povstalci prakticky neměli šanci odolat přesile, přesto ale po následující zhruba tři týdny sváděli marný boj s dobře organizovanými oddíly SS a německé policie, jimž velel Jürgen Stroop. Varšavské ghetto bylo během té doby doslova srovnáno se zemí a přeživší obyvatelé skončili v koncentračním táboře Treblinka. Symbolickou tečku za povstáním udělalo 16. května 1943 zboření varšavské Velké synagogy. Stroop byl po válce odsouzen k smrti a popraven.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1