Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Zbytečně mnoho mrtvých? Noc, kdy kobercový nálet vymazal Drážďany

GALERIE: Zbytečně mnoho mrtvých? Noc, kdy kobercový nálet vymazal Drážďany

V noci z 13. na 14. února 1945 byly Drážďany kromě svých obyvatel plné uprchlíků, kteří přišli, aby se v saské metropoli schovali před postupujícími sovětskými vojsky. Nad ránem zbyly z výstavního města sutiny. V ohnivém pekle na sklonku války přišly o život desítky tisíc lidí.

Téměř čtyři tisíce tun trhavin proměnily v pár hodinách historickou metropoli Saska v ruiny, kde převzala vládu ohnivá bouře. Jde o jev, kdy mohutný požár nasává kyslík z okolí, takže lidé často nedokáží uniknout před ohněm kvůli silnému větru, který je táhne rovnou k plamenům. Nezávislé vyšetřování zřízené radou Drážďan v roce 2010 stanovilo počet obětí na 22.700 až 25 tisíc, v minulosti panovalo přesvědčení, že při útoku zemřelo až čtvrt milionu osob.

Organizovaný společný útok britské RAF a amerického letectva budí dodnes kontroverze, především proto, že kobercový nálet nemířil jen na průmyslové objekty a strategické dopravní stavby. Bombardování totiž zničilo rozsáhlé oblasti historického jádra Drážďan, tedy místa, kde se ukrývali před válkou civilisté.

Bombardování historické perly Saska na Labi je tak některými historiky dodnes označováno za válečný zločin, na rozdíl od náletů na průmyslová centra Pforzheim nebo Hamburk, kde zahynulo 18 respektive 50 tisíc lidí. Odborníci se shodují, že kobercové bombardování historického centra Drážďan přineslo zbytečně mnoho civilních obětí, pokud by se zaměřilo na periferii, kde se nacházel průmysl, byly by škody pro nacisty mnohem drtivější.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1