Gaza na pokraji zhroucení: Hrozí kolaps nemocnic, vodních pump i čističek odpadu, varuje OSN | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gaza na pokraji zhroucení: Hrozí kolaps nemocnic, vodních pump i čističek odpadu, varuje OSN

Gaza na pokraji zhroucení: Hrozí kolaps nemocnic, vodních pump i čističek odpadu, varuje OSN

Gaza okamžitě potřebuje alternativní zdroj pohonných hmot, jinak hrozí, že v palestinské enklávě, jež čelí izraelské a egyptské blokádě, přestanou fungovat nemocnice, vodní pumpy, čističky odpadu a nebudou jezdit popeláři. Zásoby pohonných hmot totiž velmi rychle docházejí. S odkazem na nedělní sdělení úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) o tom informovala agentura AP.

Před třemi dny Palestinci zničili terminál na uskladňování pohonných hmot na jediném přechodu s Izraelem, přes který se pohonné hmoty do Gazy dopravují. Podle místních úřadů mohou opravy trvat i několik měsíců. Izrael z napáchaných škod viní radikální islamistické hnutí Hamás, které v Gaze vládne. To se zatím k obvinění nevyjádřilo.

Hamás se od konce března snaží ukončit blokádu pásma skrze hraniční protesty Palestinců. Dnes, kdy bude v Jeruzalémě otevřena americká ambasáda, se čekají v Gaze dosud největší protesty. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze izraelští vojáci při těchto demonstracích dosud zastřelili více než 50 Palestinců.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.