Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gaza umírá, arabský Jeruzalém mlčí. Proberou se Palestinci ze Svatého města v Den své katastrofy?

Gaza umírá, arabský Jeruzalém mlčí. Proberou se Palestinci ze Svatého města v Den své katastrofy?

Před Damašskou bránou do jeruzalémského Starého města postávají asi čtyři televizní štáby, které  po očku sledují nejvýše dvacítku sotva zletilých Palestinců. Ti na druhé straně tleskají a místy pubescentně provokují izraelské uniformy, které tu mají hned tři stanoviště. V pondělí plně obsazené.

Vtom se tři izraelští strážci pořádku zvednou ze stínu a jen o málo staršího Palestince opřou o zeď s rukama nad hlavou. Prohledají ho, pak se vše vrátí do starých kolejí. Vypadá to jako poněkud bizarní rituál.

„Hm, tak to dneska nevypadá. Už odcházejí i palestinští medici. Dneska demonstrace nebude, a to ani malá,“ konstatuje kolega Jori, mladý fotograf z Francie, který nezapře orientální původ. „Vzdávají to dlouhodobě, nemá to cenu,“ pokračuje na adresu jeruzalémských Arabů. „Nic protesty nezískají, zato o mnoho můžou přijít,“ konstatuje mladý novinář, který v Izraeli pobývá dlouhodobě.

Zvedáme se a spolu s námi pomalu mizí i ti zbylí žurnalisté, kteří toto pondělí na proslulém místě převážně arabského, tedy východního Jeruzaléma, čekali protesty proti stěhování americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Opravdu, v pondělí byl starý Jeruzalém plný policistů. Jen krapet je převýšili turisté, kteří do Svatého města navzdory mediálnímu varování dorazili. Pravda, pohled do povětšinou zachmuřených tváří mladých Izraelců se zbraněmi může turisty zneklidnit. Pravda ale je, že jindy přeplněné uličky prastarého města měli jen pro sebe. Demonstranti nikde. Lidé z východního Jeruzaléma se prý sice měli sejít u Herodovy brány, tam ale nikdo nepřišel. Úhybný manévr palestinských organizátorů? Matení izraelské policie?

Zřejmě jen několik desítek lidí nakonec dorazilo do čtvrti Arnona, kde právě americký generální konzulát v Jeruzalémě měnil na velvyslanectví USA v Izraeli.

V Ramalláhu, který je nyní faktickým hlavním městem Palestinské autonomie, podle zdrojů INFO.CZ pochodovalo už dopoledne nakonec až třicet tisíc demonstrantů ke Kalkíliji, tedy k přechodu s židovským státem. Zde vydrželi až do odpoledne. To v palestinském Pásmu Gazy, kterému vládne radikální hnutí Hamás, jen v pondělí zahynulo izraelskou kulkou 58 protestujících, mezi nimi i čtrnáctiletý chlapec a muž na vozíku. Obyvatelé hladového Pásma se s izraelskými vojáky utkávají na linii střetu s židovským státem.

Čím to, že arabský Jeruzalém nyní víceméně mlčí? Stoupenci Izraele tvrdí, že se palestinští obyvatelé Svatého města mají pod nadvládou židovského státu lépe než lidé v Palestinské autonomii. A že tedy mají co ztratit. Odpůrci izraelské politiky kontrují tím, že jeruzalémští Palestinci jsou také nejvíce sledováni, lidově řečeno profizlováni úřady židovského státu, který proti nim neváhá velmi tvrdě postupovat.

„Pasivita je to nejhorší. Když mladí demonstrují, je ještě naděje. Příště už nepřijdou ani tihle chlapci a arabský Jeruzalém se ztratí,“ povzdechl si jeden z arabských novinářů. V rozhovoru se mnou, ale aby slyšeli i ostatní. Nezdál se rozhněvaný, jen smutný.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1