Gaza umírá, arabský Jeruzalém mlčí. Proberou se Palestinci ze Svatého města v Den své katastrofy? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gaza umírá, arabský Jeruzalém mlčí. Proberou se Palestinci ze Svatého města v Den své katastrofy?

Gaza umírá, arabský Jeruzalém mlčí. Proberou se Palestinci ze Svatého města v Den své katastrofy?

Před Damašskou bránou do jeruzalémského Starého města postávají asi čtyři televizní štáby, které  po očku sledují nejvýše dvacítku sotva zletilých Palestinců. Ti na druhé straně tleskají a místy pubescentně provokují izraelské uniformy, které tu mají hned tři stanoviště. V pondělí plně obsazené.

Vtom se tři izraelští strážci pořádku zvednou ze stínu a jen o málo staršího Palestince opřou o zeď s rukama nad hlavou. Prohledají ho, pak se vše vrátí do starých kolejí. Vypadá to jako poněkud bizarní rituál.

„Hm, tak to dneska nevypadá. Už odcházejí i palestinští medici. Dneska demonstrace nebude, a to ani malá,“ konstatuje kolega Jori, mladý fotograf z Francie, který nezapře orientální původ. „Vzdávají to dlouhodobě, nemá to cenu,“ pokračuje na adresu jeruzalémských Arabů. „Nic protesty nezískají, zato o mnoho můžou přijít,“ konstatuje mladý novinář, který v Izraeli pobývá dlouhodobě.

Zvedáme se a spolu s námi pomalu mizí i ti zbylí žurnalisté, kteří toto pondělí na proslulém místě převážně arabského, tedy východního Jeruzaléma, čekali protesty proti stěhování americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Opravdu, v pondělí byl starý Jeruzalém plný policistů. Jen krapet je převýšili turisté, kteří do Svatého města navzdory mediálnímu varování dorazili. Pravda, pohled do povětšinou zachmuřených tváří mladých Izraelců se zbraněmi může turisty zneklidnit. Pravda ale je, že jindy přeplněné uličky prastarého města měli jen pro sebe. Demonstranti nikde. Lidé z východního Jeruzaléma se prý sice měli sejít u Herodovy brány, tam ale nikdo nepřišel. Úhybný manévr palestinských organizátorů? Matení izraelské policie?

Zřejmě jen několik desítek lidí nakonec dorazilo do čtvrti Arnona, kde právě americký generální konzulát v Jeruzalémě měnil na velvyslanectví USA v Izraeli.

V Ramalláhu, který je nyní faktickým hlavním městem Palestinské autonomie, podle zdrojů INFO.CZ pochodovalo už dopoledne nakonec až třicet tisíc demonstrantů ke Kalkíliji, tedy k přechodu s židovským státem. Zde vydrželi až do odpoledne. To v palestinském Pásmu Gazy, kterému vládne radikální hnutí Hamás, jen v pondělí zahynulo izraelskou kulkou 58 protestujících, mezi nimi i čtrnáctiletý chlapec a muž na vozíku. Obyvatelé hladového Pásma se s izraelskými vojáky utkávají na linii střetu s židovským státem.

Čím to, že arabský Jeruzalém nyní víceméně mlčí? Stoupenci Izraele tvrdí, že se palestinští obyvatelé Svatého města mají pod nadvládou židovského státu lépe než lidé v Palestinské autonomii. A že tedy mají co ztratit. Odpůrci izraelské politiky kontrují tím, že jeruzalémští Palestinci jsou také nejvíce sledováni, lidově řečeno profizlováni úřady židovského státu, který proti nim neváhá velmi tvrdě postupovat.

„Pasivita je to nejhorší. Když mladí demonstrují, je ještě naděje. Příště už nepřijdou ani tihle chlapci a arabský Jeruzalém se ztratí,“ povzdechl si jeden z arabských novinářů. V rozhovoru se mnou, ale aby slyšeli i ostatní. Nezdál se rozhněvaný, jen smutný.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.