Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Generační výměna v amerických fast-foodech. Teenagery nahrazují senioři, jsou ochotnější

Generační výměna v amerických fast-foodech. Teenagery nahrazují senioři, jsou ochotnější

Brigádníci z řad teenagerů dlouhé roky utváří obraz fast-foodových restaurací. Ve Spojených státech se ale rýsuje postupný konec tohoto fenoménu. Mladé od kas čím dál více vytlačují senioři. A majitelé si nové pracovníky chválí.

Restaurace začaly seniory dokonce cíleně vyhledávat. Inzeráty publikují na stránkách organizací, které pomáhají lidem nad 50 let. Zaměstnavatelé na starších lidech oceňují hlavně přátelské chování ke klientům a dochvilnost, což jsou hodnoty, kterým se jich u mladší populace dostává stále méně.

Na změnu trhu má vliv i nedostatek pracovní síly a prodlužování délky dožití. Studie amerických úřadů odhadují, že počet pracujících seniorů ve věku mezi 65 a 74 lety stoupne v dekádě 2014 až 2024 o 4,5 procenta. Ještě větší nárůst (6,4 procenta) se očekává v kategorii 75 let a více. Naopak u mladých mezi 16 a 24 lety dojde k poklesu o 1,4 procenta.

Jeden ze seniorů, 63letý Stevenson Williams, si novou pracovní zkušenost pochvaluje. Začínal před čtyřmi lety jako umývač nádobí. Předtím v restauraci nikdy nepracoval, zaměstnávaly jej stavební firmy. Vypracoval se na vedoucího provozovny fast-foodu Church’s Chicken v Severním Charlestonu v Jižní Karolíně.

„Na chvíli je to zábava; nevstávat, nemuset být přesný, moci zůstat v posteli celý den. Ale když celý život pracujete, tak to posedávání za chvíli omrzí. Můžete chodit akorát nakupovat do Wallmartu. V Church´s Chicken si užívám atmosféru a ty lidi kolem,“ vysvětluje Williams, proč upřednostnil práci ve fastfoodu před odpočinkem.

Pro zaměstnavatele jsou senioři výhodní i finančně. Platí jim to samé, co studentům, ale nestává se jim, že by požadovali zvýšení mzdy. Staří lidé více prahnou po aktivitě než po kariérním postupu, který jim přináší více peněz. Navíc jsou ochotnější. „Mladí lidé nemají tolik respektu. Musíte je vést a říkat jim, že tohle je jejich práce, ne ulice,“ dodává Williams.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232