Články odjinud

Generační výměna v amerických fast-foodech. Teenagery nahrazují senioři, jsou ochotnější

Generační výměna v amerických fast-foodech. Teenagery nahrazují senioři, jsou ochotnější

Brigádníci z řad teenagerů dlouhé roky utváří obraz fast-foodových restaurací. Ve Spojených státech se ale rýsuje postupný konec tohoto fenoménu. Mladé od kas čím dál více vytlačují senioři. A majitelé si nové pracovníky chválí.

Restaurace začaly seniory dokonce cíleně vyhledávat. Inzeráty publikují na stránkách organizací, které pomáhají lidem nad 50 let. Zaměstnavatelé na starších lidech oceňují hlavně přátelské chování ke klientům a dochvilnost, což jsou hodnoty, kterým se jich u mladší populace dostává stále méně.

Na změnu trhu má vliv i nedostatek pracovní síly a prodlužování délky dožití. Studie amerických úřadů odhadují, že počet pracujících seniorů ve věku mezi 65 a 74 lety stoupne v dekádě 2014 až 2024 o 4,5 procenta. Ještě větší nárůst (6,4 procenta) se očekává v kategorii 75 let a více. Naopak u mladých mezi 16 a 24 lety dojde k poklesu o 1,4 procenta.

Jeden ze seniorů, 63letý Stevenson Williams, si novou pracovní zkušenost pochvaluje. Začínal před čtyřmi lety jako umývač nádobí. Předtím v restauraci nikdy nepracoval, zaměstnávaly jej stavební firmy. Vypracoval se na vedoucího provozovny fast-foodu Church’s Chicken v Severním Charlestonu v Jižní Karolíně.

„Na chvíli je to zábava; nevstávat, nemuset být přesný, moci zůstat v posteli celý den. Ale když celý život pracujete, tak to posedávání za chvíli omrzí. Můžete chodit akorát nakupovat do Wallmartu. V Church´s Chicken si užívám atmosféru a ty lidi kolem,“ vysvětluje Williams, proč upřednostnil práci ve fastfoodu před odpočinkem.

Pro zaměstnavatele jsou senioři výhodní i finančně. Platí jim to samé, co studentům, ale nestává se jim, že by požadovali zvýšení mzdy. Staří lidé více prahnou po aktivitě než po kariérním postupu, který jim přináší více peněz. Navíc jsou ochotnější. „Mladí lidé nemají tolik respektu. Musíte je vést a říkat jim, že tohle je jejich práce, ne ulice,“ dodává Williams.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud