Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google vyhodil zaměstnance, který ženy označil za technologicky neschopné. Práci mu nabízí WikiLeaks

Google vyhodil zaměstnance, který ženy označil za technologicky neschopné. Práci mu nabízí WikiLeaks

Technologická společnost Google vyhodila zaměstnance, který tvrdil, že ženy jsou pro práci v technologickém sektoru od narození mnohem hůře stavěné. „V tomto odvětví není tolik žen nikoliv proto, že by byly nějak diskriminovány, ale kvůli základním rozdílům mezi muži a ženami,“ napsal James Damore ve svém dokumentu, který podle všeho následně zveřejnil. Ženy jsou podle něj mimo jiné neurotičtější, mají nižší toleranci vůči stresu a častěji než jejich mužští kolegové trpí úzkostmi, napsal programátor. Společnost teď zaměstnance vyhodila. 

Google se během víkendu rozdělil na dva velké tábory. Jeden z nich Damorův manifest, který volá po diskusi ohledně zrušení programů firmy na podporu diverzity a pozitivní diskriminace, nadšeně podporuje, ten druhý softwarového inženýra obviňuje ze zavrženíhodného sexismu. Vedení firmy se po dlouhé diskusi nakonec přiklonilo k druhému zástupu, a zaměstnanec tak dostal výpověď. Prohřešek: porušení kodexu zaměstnance, konkrétně za „podporování genderových stereotypů“.

Kauza se navíc dostala na veřejnost právě ve chvíli, kdy firmu vyšetřuje pracovní úřad kvůli tomu, že společnost za stejný pracovní výkon platí ženám méně peněz. „Nalezli jsme systematické kompenzační rozdíly prakticky u všech pracovních pozic společnosti,“ řekla Janette Wipperová, regionální ředitelka amerického úřadu práce.

„Jednoduše tvrdím, že distribuce schopností mužů a žen se liší kvůli biologickým důvodům a právě tyto rozdíly mohou vysvětlit, proč nevidíme odpovídající zastoupení žen v technologickém sektoru či ve vyšších exekutivních pozicích,“ uvádí ve svém prohlášení Damore.

Podle nejmenovaných zdrojů serveru Recode text nejprve vedením společnosti neřešilo, když však jeho obsah unikl na sociální sítě a do médií, musela se k němu firma nějakým způsobem postavit. To se jí nejdříve údajně nedařilo a mělo trvat několik dní, než nejvyšší manažeři nalezli shodu. Výkonný ředitel firmy Sundar Pichai kvůli události dokonce přerušil svou dovolenou, aby se mohl do diskuse přímo zapojit. Nakonec se rozhodnul inženýra vyhodit.

„Nejdřív bych chtěl zdůraznit právo zaměstnanců Googlu na vyjadřování svých názorů. Mnohé z toho, co se v inkriminovaném dokumentu objevilo, jsou legitimní otázky, o kterých můžeme diskutovat, bez ohledu na to, že s nimi většina zaměstnanců firmy nebude souhlasit. Nicméně značná část rovněž podporuje genderové stereotypy na našem pracovišti,“ napsal výkonný ředitel v interním dokumentu.

Proti manifestu se postavila i nově jmenovaná viceprezidentka firmy pro podporu diverzity Danielle Brownová. „Diverzita a inkluze jsou základními prvky naší firemní kultury a jsme jednoznačně přesvědčeni o tom, že právě tyto hodnoty jsou pro úspěch naší společnosti klíčové. Stojíme si za nimi pevně a budeme pokračovat v jejich dlouhodobém prosazování,“ napsala Brownová.

 

Práci vyhozenému inženýrovi už mezitím nabídl zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se už léta ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link