Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gruzií otřásá vražda dvou náctiletých. Demonstranti kvůli ní žádají konec vlády

Gruzií otřásá vražda dvou náctiletých. Demonstranti kvůli ní žádají konec vlády
 

Před bývalým sídlem parlamentu v gruzínském hlavním městě Tbilisi se dnes konala už druhým dnem demonstrace, jejíž účastníci požadovali odstoupení vlády. Policie zatkla několik nacionalistů, kteří plánovali provokace. Akce se koná jako projev solidarity s rodinami dvou šestnáctiletých chlapců, kteří byli zavražděni loni v prosinci. Proces se dvěma obviněnými skončil ve čtvrtek, ale podle veřejnosti byl politicky ovlivněn. Už ve čtvrtek rezignoval generální prokurátor Irakli Šotadze.

Před parlamentem se dnes sešlo několik set lidí a akci vedl otec jednoho ze zavražděných. Ruská agentura Interfax napsala, že si muž myslí, že prokuratura kryje vrahy jeho syna. Nedaleko parlamentní budovy se začali shromažďovat nacionalisté, kteří podle Interfaxu plánují provokace. Jejich zástupci řekli novinářům, že podporují protest u parlamentu, ale ne politické požadavky jako rezignace vlády nebo vyhlášení předčasných voleb. Několik z nich policisté zatkli.

V případě byli souzeni dva nezletilí a jen jeden z nich byl ve čtvrtek uznán vinným za vraždu jednoho z mrtvých, druhý obviněný byl usvědčen z pokusu o zabití druhé oběti, což je syn vůdce protestu Zazy Saralidzeho. Ten dnes prohlásil, že se případ vyšetřoval šest měsíců a podle výsledku procesu vrahové jeho syna nebyli ani identifikováni. "To vše proto, že prokuratura kryje syny vlivných osob," řekl Saralidze.

Mezi demonstranty dnes přišel prezident Giorgi Margvelašvili a řekl, že chce osobně vyjádřit soustrast. Před budovou parlamentu byly pro demonstranty postaveny stany a Margvelašvili v jednom z nich s otcem oběti hovořil. "Už jsem řekl, že se nevyšetřovalo, svědci byli zastrašováni a důkazy zničeny. Sdělil jsme prezidentovi detaily, které byly při vyšetřování zatajeny," řekl Saralidze po setkání.

Protest začal už ve čtvrtek večer a někteří účastníci ve stanech přenocovali. Ve čtvrtek vznesli požadavek na rezignaci celé vlády. Premiér Georgi Kvirikašvili odstoupit odmítl, ale nabídl obnovit vyšetřování. Povede ho prý ministr vnitra a parlament na mimořádném zasedání ustaví vyšetřovací komisi.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1