Gruzií otřásá vražda dvou náctiletých. Demonstranti kvůli ní žádají konec vlády | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gruzií otřásá vražda dvou náctiletých. Demonstranti kvůli ní žádají konec vlády

Gruzií otřásá vražda dvou náctiletých. Demonstranti kvůli ní žádají konec vlády
 

Před bývalým sídlem parlamentu v gruzínském hlavním městě Tbilisi se dnes konala už druhým dnem demonstrace, jejíž účastníci požadovali odstoupení vlády. Policie zatkla několik nacionalistů, kteří plánovali provokace. Akce se koná jako projev solidarity s rodinami dvou šestnáctiletých chlapců, kteří byli zavražděni loni v prosinci. Proces se dvěma obviněnými skončil ve čtvrtek, ale podle veřejnosti byl politicky ovlivněn. Už ve čtvrtek rezignoval generální prokurátor Irakli Šotadze.

Před parlamentem se dnes sešlo několik set lidí a akci vedl otec jednoho ze zavražděných. Ruská agentura Interfax napsala, že si muž myslí, že prokuratura kryje vrahy jeho syna. Nedaleko parlamentní budovy se začali shromažďovat nacionalisté, kteří podle Interfaxu plánují provokace. Jejich zástupci řekli novinářům, že podporují protest u parlamentu, ale ne politické požadavky jako rezignace vlády nebo vyhlášení předčasných voleb. Několik z nich policisté zatkli.

V případě byli souzeni dva nezletilí a jen jeden z nich byl ve čtvrtek uznán vinným za vraždu jednoho z mrtvých, druhý obviněný byl usvědčen z pokusu o zabití druhé oběti, což je syn vůdce protestu Zazy Saralidzeho. Ten dnes prohlásil, že se případ vyšetřoval šest měsíců a podle výsledku procesu vrahové jeho syna nebyli ani identifikováni. "To vše proto, že prokuratura kryje syny vlivných osob," řekl Saralidze.

Mezi demonstranty dnes přišel prezident Giorgi Margvelašvili a řekl, že chce osobně vyjádřit soustrast. Před budovou parlamentu byly pro demonstranty postaveny stany a Margvelašvili v jednom z nich s otcem oběti hovořil. "Už jsem řekl, že se nevyšetřovalo, svědci byli zastrašováni a důkazy zničeny. Sdělil jsme prezidentovi detaily, které byly při vyšetřování zatajeny," řekl Saralidze po setkání.

Protest začal už ve čtvrtek večer a někteří účastníci ve stanech přenocovali. Ve čtvrtek vznesli požadavek na rezignaci celé vlády. Premiér Georgi Kvirikašvili odstoupit odmítl, ale nabídl obnovit vyšetřování. Povede ho prý ministr vnitra a parlament na mimořádném zasedání ustaví vyšetřovací komisi.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.