Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gruzií otřásá vražda dvou náctiletých. Demonstranti kvůli ní žádají konec vlády

Gruzií otřásá vražda dvou náctiletých. Demonstranti kvůli ní žádají konec vlády
 

Před bývalým sídlem parlamentu v gruzínském hlavním městě Tbilisi se dnes konala už druhým dnem demonstrace, jejíž účastníci požadovali odstoupení vlády. Policie zatkla několik nacionalistů, kteří plánovali provokace. Akce se koná jako projev solidarity s rodinami dvou šestnáctiletých chlapců, kteří byli zavražděni loni v prosinci. Proces se dvěma obviněnými skončil ve čtvrtek, ale podle veřejnosti byl politicky ovlivněn. Už ve čtvrtek rezignoval generální prokurátor Irakli Šotadze.

Před parlamentem se dnes sešlo několik set lidí a akci vedl otec jednoho ze zavražděných. Ruská agentura Interfax napsala, že si muž myslí, že prokuratura kryje vrahy jeho syna. Nedaleko parlamentní budovy se začali shromažďovat nacionalisté, kteří podle Interfaxu plánují provokace. Jejich zástupci řekli novinářům, že podporují protest u parlamentu, ale ne politické požadavky jako rezignace vlády nebo vyhlášení předčasných voleb. Několik z nich policisté zatkli.

V případě byli souzeni dva nezletilí a jen jeden z nich byl ve čtvrtek uznán vinným za vraždu jednoho z mrtvých, druhý obviněný byl usvědčen z pokusu o zabití druhé oběti, což je syn vůdce protestu Zazy Saralidzeho. Ten dnes prohlásil, že se případ vyšetřoval šest měsíců a podle výsledku procesu vrahové jeho syna nebyli ani identifikováni. "To vše proto, že prokuratura kryje syny vlivných osob," řekl Saralidze.

Mezi demonstranty dnes přišel prezident Giorgi Margvelašvili a řekl, že chce osobně vyjádřit soustrast. Před budovou parlamentu byly pro demonstranty postaveny stany a Margvelašvili v jednom z nich s otcem oběti hovořil. "Už jsem řekl, že se nevyšetřovalo, svědci byli zastrašováni a důkazy zničeny. Sdělil jsme prezidentovi detaily, které byly při vyšetřování zatajeny," řekl Saralidze po setkání.

Protest začal už ve čtvrtek večer a někteří účastníci ve stanech přenocovali. Ve čtvrtek vznesli požadavek na rezignaci celé vlády. Premiér Georgi Kvirikašvili odstoupit odmítl, ale nabídl obnovit vyšetřování. Povede ho prý ministr vnitra a parlament na mimořádném zasedání ustaví vyšetřovací komisi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1