Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gulagy, bičování a popravy. KLDR zůstává peklem, i když Kim vrhá úsměvy, a summit na tom nic nezmění

Gulagy, bičování a popravy. KLDR zůstává peklem, i když Kim vrhá úsměvy, a summit na tom nic nezmění

Summit, na který čeká celý svět. Americký prezident Donald Trump se po velmi dramatické domluvě už příští týden nejspíš opravdu setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Třaskavých témat pro schůzku v Singapuru je hned několik, zda se mezi ně vejdou i lidská práva je ale otázkou – Trump sám příležitostně obdivuje vládu tvrdé ruky a nepatří zrovna k bojovníkům za zmíněné téma. Dost možná upřednostní jiné otázky, ačkoli zrovna lidská práva jsou v případě KLDR nanejvýš důležitou problematikou. 

Uprchlý voják Lee Cheol si už nevzpomíná, kolikrát musel stát spolu s ostatními na pchjongjangském letišti a sledovat popravy takzvaných nepřítel státu. Jednou věcí si je ale jistý – za vlády Kim Čong-una se četnost veřejných poprav zvýšila. „Bylo to velmi traumatizující. Několik dní jsem nemohl spát ani jíst,“ vzpomíná Lee na to, když poprvé musel sledovat vojáky, kteří vyprázdnili zásobníky svých zbraní do „odsouzených“. „Vzpomínám si na zvuk projektilu, který zasáhl tělo. Je totiž úplně jiný, než když zasáhne terč.

Lee podle serveru The Guardian strávil v severokorejské armádě téměř osm let, nastoupil do ní jako šestnáctiletý. Podle něj to byla jediná šance na alespoň trochu lepší život a studium na univerzitě. Jeho vojenskou kariéru ale poznamenalo násilí, popravy a pravidelné bičování, které sloužilo jako forma kolektivního trestu.

Lee se s armádou často dostal do vládních budov, ale také do soukromých apartmánů totalitních elit. Jeho loajalita k severokorejskému režimu začala rapidně klesat v době, kdy pracoval v jednom k letních sídel samotné rodiny Kimů. „Říkali nám, že všichni Severokorejci jsou na tom stejně. Ale oni žili v luxusu. Cítil jsem se zrazený, celý můj dosavadní život jsem strávil ve lži.“

Podle odhadů Organizace spojených národů je 20 až 120 tisíc politických vězňů shromážděno ve čtyřech velkých táborech. Režim se podle vyšetřovací komise OSN uchyluje nejen k plošnému vyhlazování a vraždám, ale také k mučení, věznění, znásilňování, nuceným potratům, pronásledování osob z politických, náboženských nebo rasových důvodů a cílenému trýznění hladem těch, které stát považuje za hrozbu.

Podle organizace Human Rights Watch zůstává Severní Korea stále jedním z nejhorších států, co se dodržování lidských práv týká. A to i navzdory tomu, že se v nedávné době konečně začala diplomaticky otevírat nejen svému jižnímu sousedovi, ale i dosud nenáviděným Spojeným státům.

Severní versus Jižní Korea

Bývalý australský soudce Michael Kirby, který vyšetřovací komisy OSN předsedá, přiznává, že jsou tamní gulagy zdrojem lidského utrpení a svět by měl podobné zločiny proti lidskosti řešit. Myslí si, že by schůzka mezi Trumpem a Kim Čong-unem mohla diskusi o tomto tématu minimálně otevřít. „Pokud nedojde v tomto ohledu k žádnému pokroku, nikdy na Korejském poloostrově nebude mír.“ Zatím se ale o tomto tématu na ose USA-KLDR mlčí.

Severní Korea se proti nastolování nepříjemné pravdy vymezila. Poté, co země odmítla spolupracovat s vyšetřovací komisí OSN, prohlásila, že závěry šetření mají na svědomí právě Spojené státy. A minulý měsíc dokonce severokorejské ministerstvo zahraničí USA varovalo s dovětkem, že podobné řeči o utrpení Severokorejců jsou provokací.

Navzdory otevírání se KLDR světu, se situace v zemi prozatím nijak nelepší. Kim jako třetí vládce v dynastii podle Leeho z brutality svých předků neubral. Ba naopak. A není jisté, jestli je v něčích silách s tím cokoli dělat, když útlak, represe, zastrašování a chudoba ordinovaná masám patří k pilířům, na kterých kostrbatá diktatura stojí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1