Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gulagy, bičování a popravy. KLDR zůstává peklem, i když Kim vrhá úsměvy, a summit na tom nic nezmění

Gulagy, bičování a popravy. KLDR zůstává peklem, i když Kim vrhá úsměvy, a summit na tom nic nezmění

Summit, na který čeká celý svět. Americký prezident Donald Trump se po velmi dramatické domluvě už příští týden nejspíš opravdu setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Třaskavých témat pro schůzku v Singapuru je hned několik, zda se mezi ně vejdou i lidská práva je ale otázkou – Trump sám příležitostně obdivuje vládu tvrdé ruky a nepatří zrovna k bojovníkům za zmíněné téma. Dost možná upřednostní jiné otázky, ačkoli zrovna lidská práva jsou v případě KLDR nanejvýš důležitou problematikou. 

Uprchlý voják Lee Cheol si už nevzpomíná, kolikrát musel stát spolu s ostatními na pchjongjangském letišti a sledovat popravy takzvaných nepřítel státu. Jednou věcí si je ale jistý – za vlády Kim Čong-una se četnost veřejných poprav zvýšila. „Bylo to velmi traumatizující. Několik dní jsem nemohl spát ani jíst,“ vzpomíná Lee na to, když poprvé musel sledovat vojáky, kteří vyprázdnili zásobníky svých zbraní do „odsouzených“. „Vzpomínám si na zvuk projektilu, který zasáhl tělo. Je totiž úplně jiný, než když zasáhne terč.

Lee podle serveru The Guardian strávil v severokorejské armádě téměř osm let, nastoupil do ní jako šestnáctiletý. Podle něj to byla jediná šance na alespoň trochu lepší život a studium na univerzitě. Jeho vojenskou kariéru ale poznamenalo násilí, popravy a pravidelné bičování, které sloužilo jako forma kolektivního trestu.

Lee se s armádou často dostal do vládních budov, ale také do soukromých apartmánů totalitních elit. Jeho loajalita k severokorejskému režimu začala rapidně klesat v době, kdy pracoval v jednom k letních sídel samotné rodiny Kimů. „Říkali nám, že všichni Severokorejci jsou na tom stejně. Ale oni žili v luxusu. Cítil jsem se zrazený, celý můj dosavadní život jsem strávil ve lži.“

Podle odhadů Organizace spojených národů je 20 až 120 tisíc politických vězňů shromážděno ve čtyřech velkých táborech. Režim se podle vyšetřovací komise OSN uchyluje nejen k plošnému vyhlazování a vraždám, ale také k mučení, věznění, znásilňování, nuceným potratům, pronásledování osob z politických, náboženských nebo rasových důvodů a cílenému trýznění hladem těch, které stát považuje za hrozbu.

Podle organizace Human Rights Watch zůstává Severní Korea stále jedním z nejhorších států, co se dodržování lidských práv týká. A to i navzdory tomu, že se v nedávné době konečně začala diplomaticky otevírat nejen svému jižnímu sousedovi, ale i dosud nenáviděným Spojeným státům.

Severní versus Jižní Korea

Bývalý australský soudce Michael Kirby, který vyšetřovací komisy OSN předsedá, přiznává, že jsou tamní gulagy zdrojem lidského utrpení a svět by měl podobné zločiny proti lidskosti řešit. Myslí si, že by schůzka mezi Trumpem a Kim Čong-unem mohla diskusi o tomto tématu minimálně otevřít. „Pokud nedojde v tomto ohledu k žádnému pokroku, nikdy na Korejském poloostrově nebude mír.“ Zatím se ale o tomto tématu na ose USA-KLDR mlčí.

Severní Korea se proti nastolování nepříjemné pravdy vymezila. Poté, co země odmítla spolupracovat s vyšetřovací komisí OSN, prohlásila, že závěry šetření mají na svědomí právě Spojené státy. A minulý měsíc dokonce severokorejské ministerstvo zahraničí USA varovalo s dovětkem, že podobné řeči o utrpení Severokorejců jsou provokací.

Navzdory otevírání se KLDR světu, se situace v zemi prozatím nijak nelepší. Kim jako třetí vládce v dynastii podle Leeho z brutality svých předků neubral. Ba naopak. A není jisté, jestli je v něčích silách s tím cokoli dělat, když útlak, represe, zastrašování a chudoba ordinovaná masám patří k pilířům, na kterých kostrbatá diktatura stojí.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1