Gulagy, bičování a popravy. KLDR zůstává peklem, i když Kim vrhá úsměvy, a summit na tom nic nezmění | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Gulagy, bičování a popravy. KLDR zůstává peklem, i když Kim vrhá úsměvy, a summit na tom nic nezmění

Gulagy, bičování a popravy. KLDR zůstává peklem, i když Kim vrhá úsměvy, a summit na tom nic nezmění

Summit, na který čeká celý svět. Americký prezident Donald Trump se po velmi dramatické domluvě už příští týden nejspíš opravdu setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Třaskavých témat pro schůzku v Singapuru je hned několik, zda se mezi ně vejdou i lidská práva je ale otázkou – Trump sám příležitostně obdivuje vládu tvrdé ruky a nepatří zrovna k bojovníkům za zmíněné téma. Dost možná upřednostní jiné otázky, ačkoli zrovna lidská práva jsou v případě KLDR nanejvýš důležitou problematikou. 

Uprchlý voják Lee Cheol si už nevzpomíná, kolikrát musel stát spolu s ostatními na pchjongjangském letišti a sledovat popravy takzvaných nepřítel státu. Jednou věcí si je ale jistý – za vlády Kim Čong-una se četnost veřejných poprav zvýšila. „Bylo to velmi traumatizující. Několik dní jsem nemohl spát ani jíst,“ vzpomíná Lee na to, když poprvé musel sledovat vojáky, kteří vyprázdnili zásobníky svých zbraní do „odsouzených“. „Vzpomínám si na zvuk projektilu, který zasáhl tělo. Je totiž úplně jiný, než když zasáhne terč.

Lee podle serveru The Guardian strávil v severokorejské armádě téměř osm let, nastoupil do ní jako šestnáctiletý. Podle něj to byla jediná šance na alespoň trochu lepší život a studium na univerzitě. Jeho vojenskou kariéru ale poznamenalo násilí, popravy a pravidelné bičování, které sloužilo jako forma kolektivního trestu.

Lee se s armádou často dostal do vládních budov, ale také do soukromých apartmánů totalitních elit. Jeho loajalita k severokorejskému režimu začala rapidně klesat v době, kdy pracoval v jednom k letních sídel samotné rodiny Kimů. „Říkali nám, že všichni Severokorejci jsou na tom stejně. Ale oni žili v luxusu. Cítil jsem se zrazený, celý můj dosavadní život jsem strávil ve lži.“

Podle odhadů Organizace spojených národů je 20 až 120 tisíc politických vězňů shromážděno ve čtyřech velkých táborech. Režim se podle vyšetřovací komise OSN uchyluje nejen k plošnému vyhlazování a vraždám, ale také k mučení, věznění, znásilňování, nuceným potratům, pronásledování osob z politických, náboženských nebo rasových důvodů a cílenému trýznění hladem těch, které stát považuje za hrozbu.

Podle organizace Human Rights Watch zůstává Severní Korea stále jedním z nejhorších států, co se dodržování lidských práv týká. A to i navzdory tomu, že se v nedávné době konečně začala diplomaticky otevírat nejen svému jižnímu sousedovi, ale i dosud nenáviděným Spojeným státům.

Severní versus Jižní Korea

Bývalý australský soudce Michael Kirby, který vyšetřovací komisy OSN předsedá, přiznává, že jsou tamní gulagy zdrojem lidského utrpení a svět by měl podobné zločiny proti lidskosti řešit. Myslí si, že by schůzka mezi Trumpem a Kim Čong-unem mohla diskusi o tomto tématu minimálně otevřít. „Pokud nedojde v tomto ohledu k žádnému pokroku, nikdy na Korejském poloostrově nebude mír.“ Zatím se ale o tomto tématu na ose USA-KLDR mlčí.

Severní Korea se proti nastolování nepříjemné pravdy vymezila. Poté, co země odmítla spolupracovat s vyšetřovací komisí OSN, prohlásila, že závěry šetření mají na svědomí právě Spojené státy. A minulý měsíc dokonce severokorejské ministerstvo zahraničí USA varovalo s dovětkem, že podobné řeči o utrpení Severokorejců jsou provokací.

Navzdory otevírání se KLDR světu, se situace v zemi prozatím nijak nelepší. Kim jako třetí vládce v dynastii podle Leeho z brutality svých předků neubral. Ba naopak. A není jisté, jestli je v něčích silách s tím cokoli dělat, když útlak, represe, zastrašování a chudoba ordinovaná masám patří k pilířům, na kterých kostrbatá diktatura stojí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.