Hacker amatér napálil poradce Trumpa. Vydával se za prezidentova zetě a oni mu uvěřili | info.cz

Články odjinud

Hacker amatér napálil poradce Trumpa. Vydával se za prezidentova zetě a oni mu uvěřili

Několik blízkých poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa sedlo na lep internetovému podvodníkovi, který jim pomocí falešných identit posílal vzkazy se zavádějícími informacemi. Obětí Brita, který sám sebe označuje za "e-mailového vtipálka", se stal například Trumpův zeť Jared Kushner nebo někdejší ředitel komunikace Anthony Scaramucci. Uvedla to stanice CNN, s níž se britský žertéř podělil o svou komunikaci.

Brit se o víkendu vložil do sporu Scaramucciho a odvolaného personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse, kterého Scaramucci v médiích urážel a nařkl z toho, že stál za úniky informací z Bílého domu. Pod Priebusovou identitou v reakci na jeden ze Scaramucciho tweetů svého soka obvinil z „udivujícího pokrytectví" a prohlásil, že Priebusův nástupce John Kelly „odvede dobrou práci".

Scaramucci v reakci na podvodný tweet vyzval Priebuse, aby se omluvil, neboť „všichni víme, co jste udělal". Dva dny nato byl na Kellyho nátlak propuštěn z funkce.

Napálit se nechal i Trumpův bezpečnostní poradce Tom Bossert, jemuž Brit napsal z Kushnerovy úřední e-mailové adresy. „Tome, ke konci srpna pořádáme takový večírek. Bylo by skvělé, kdybyste dorazil, slibuji, že jídlo bude přinejmenším srovnatelně kvalitní jako to, co jsme jedli v Iráku. Bude to úžasný večer," napsal falešný Kushner v narážce na dubnovou návštěvu Trumpových poradců u iráckého vedení. Bossert odvětil, že "takovou nabídku nemůže odmítnout" a pro případ bližších kontaktů poslal domnělému manželu Trumpovy dcery svou soukromou e-mailovou adresu.

Nikdo z dotčených podle CNN události nekomentoval. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová prohlásila, že Trumpův úřad „tyto incidenty podrobně zkoumá".

Podle expertů oslovených televizí ukazuje snadnost, s níž amatérský britský hacker přesvědčil přední představitele Bílého domu ke komunikaci, a na kybernetickou zranitelnost nejvyšších mocenských sfér.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud