Hacker, který napadl Clintonovou a pomohl Trumpovi, byl ruský agent. Omylem se přiznal | info.cz

Články odjinud

Hacker, který napadl Clintonovou a pomohl Trumpovi, byl ruský agent. Omylem se přiznal

Známý hacker Guccifer 2.0, který před prezidentskými volbami v USA předal ukradené emaily americké Demokratické strany a tehdejší kandidátky Hillary Clintonové serveru WikiLeaks, působil jako pracovník ruské vojenské rozvědky GRU. Informaci přinesl v minulých dnech web The Daily Beast. Je to další nepříjemná zpráva pro amerického prezidenta Donalda Trumpa. V minulosti totiž vyšlo najevo, že jeho důvěrník byl s Gucciferem 2.0 v kontaktu.

Guccifer 2.0 je hacker, který stojí za zveřejněním elektronické pošty americké Demokratické strany na severu WikiLeaks před americkými prezidentskými volbami, které proběhly na podzim 2016. Zpravodajské služby USA už dříve uvedly, že se domnívají, že se za útokem, který poškodil demokratickou kandidátku Hillary Clintonvou, stojí Rusko. Moskva podobná obvinění opakovaně odmítla s tvrzením, že se nikdy do prezidentských voleb ve Spojených státech nevměšovala.

Údajný vliv Ruska na americké prezidentské volby objasňuje několik kongresových výborů a také zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, kterého jmenovalo ministerstvo spravedlnosti. Server The Daily Beast nyní uvedl, že právě Muellerův tým se v poslední době pustil také do vyšetřování Guccifera 2.0. Ten byl v kontaktu s lidmi v blízkosti prezidenta USA Donalda Trumpa – zejména s jeho dlouholetým důvěrníkem a neformálním poradcem během kampaně Rogerem Stonem, se kterým komunikoval přes twitterový účet.

První náznak, že by Guciffer mohl pracovat pro ruské tajné služby, se objevil už v lednu letošního roku. Americké tajné služby tehdy věřily, že Rusko využilo Guccifera 2.0, aby předal ukradené emaily serveru WikiLeaks. Zmínka o přímém napojení hackera na ruskou rozvědku ale chyběla a stejně tak důkazy pro podobná tvrzení.

Podle webu The Daily Beast chybu udělal samotný hacker. Kromě slabé krycí historky, že se jedná o Rumuna (hacker nemluví rumunsky), Guccifer 2.0 jednou nezamaskoval svou skutečnou IP adresu pomocí VPN klienta, čímž umožnil, aby americké zpravodajské služby odhalily stopu na spolupracovníka ruských tajných vojenských služeb, který sídlil na konkrétní ulici v Moskvě.

Rusko vs. USA autor: Radka Zítková; Martin Krepindl, Matěj Hanauer

Pokud se obvinění serveru The Daily Beast prokážou, pro amerického prezidenta to bude znamenat další ránu. V posledních dnech vyšlo najevo, že existuje spojitost mezi masivním únikem dat uživatelů Facebook a právě americkými prezidentskými volbami. Britská konzultantská a analytická společnost Cambridge Analytica totiž využila data uživatelů nečestnými způsobem mj. i pro politické účely – pravděpodobně také pro ovlivňování voleb.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud