Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackeři chtějí výkupné. Jinak vám smažou data z iPhonu

Hackeři chtějí výkupné. Jinak vám smažou data z iPhonu

Uskupení hackerů, kteří si říkají Turecká kriminální rodina, hrozí firmě Apple, že ukradne a smaže data jejich zákazníků. Neudělají to, jen pokud jim dá firma výkupné. Apple se už vyjádřil, že nebude podporovat kyberzločince. Hackeři se i nadále ale snaží na firmu tlačit. 

Hackeři požadují buď 75 tisíc dolarů v bitcoinech nebo v další kryptoměně Ethereum, případně dárkové karty do Apple obchodu iTunes v hodnotě 100 tisíc dolarů. Aby zvýšili tlak na firmu, komunikují poměrně aktivně s médii. Zpravodajskému serveru Motherboard poskytli přístup do emailu, ze kterého si dopisovali s bezpečnostním týmem Applu.

Experti výrobce iPhonů po hackerech chtěli nejprve nějaký důkaz, že skutečně dokážou to, čím hrozí. Když skupina zlodějů nahrála na server Youtube video, jak krade údaje a přihlašuje se k účtu iCloud jedné postarší ženy, žádali experti z Applu, aby hackeři video smazali a nepřitahovali přílišnou pozornost. „Chceme, abyste věděli, že nebudeme platit počítačovým zločincům, kteří porušují zákon,“ stojí v emailu od šéfa bezpečnostního týmu firmy. Zároveň upozorňuje, že komunikaci postoupí příslušným úřadům.

Nyní hackeři začali veřejně hrozit, že pokud nedostanou, co chtějí, 7. dubna spustí masivní krádež dat uživatelům s účty na iCloudu. 

Vystupování kybernetických zlodějů má ale trhliny. Doložená komunikace s firmou bude zřejmě pravá, protože adresa emailu pracovníka firmy končí @apple.com. Přesto mobilní gigant na prosby novinářů o vyjádření nereaguje. Liší se také množství účtů, které prý mohou hackeři ukrást. V jedné zprávě mluví o 300 milionech, v jiné o 559 milionech účtů. Zda jsou výhrůžky skutečné, tak možná uživatelé jablíčkových přístrojů zjistí už 7. dubna.