Hackeři chtějí výkupné. Jinak vám smažou data z iPhonu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackeři chtějí výkupné. Jinak vám smažou data z iPhonu

Hackeři chtějí výkupné. Jinak vám smažou data z iPhonu

Uskupení hackerů, kteří si říkají Turecká kriminální rodina, hrozí firmě Apple, že ukradne a smaže data jejich zákazníků. Neudělají to, jen pokud jim dá firma výkupné. Apple se už vyjádřil, že nebude podporovat kyberzločince. Hackeři se i nadále ale snaží na firmu tlačit. 

Hackeři požadují buď 75 tisíc dolarů v bitcoinech nebo v další kryptoměně Ethereum, případně dárkové karty do Apple obchodu iTunes v hodnotě 100 tisíc dolarů. Aby zvýšili tlak na firmu, komunikují poměrně aktivně s médii. Zpravodajskému serveru Motherboard poskytli přístup do emailu, ze kterého si dopisovali s bezpečnostním týmem Applu.

Experti výrobce iPhonů po hackerech chtěli nejprve nějaký důkaz, že skutečně dokážou to, čím hrozí. Když skupina zlodějů nahrála na server Youtube video, jak krade údaje a přihlašuje se k účtu iCloud jedné postarší ženy, žádali experti z Applu, aby hackeři video smazali a nepřitahovali přílišnou pozornost. „Chceme, abyste věděli, že nebudeme platit počítačovým zločincům, kteří porušují zákon,“ stojí v emailu od šéfa bezpečnostního týmu firmy. Zároveň upozorňuje, že komunikaci postoupí příslušným úřadům.

Nyní hackeři začali veřejně hrozit, že pokud nedostanou, co chtějí, 7. dubna spustí masivní krádež dat uživatelům s účty na iCloudu. 

Vystupování kybernetických zlodějů má ale trhliny. Doložená komunikace s firmou bude zřejmě pravá, protože adresa emailu pracovníka firmy končí @apple.com. Přesto mobilní gigant na prosby novinářů o vyjádření nereaguje. Liší se také množství účtů, které prý mohou hackeři ukrást. V jedné zprávě mluví o 300 milionech, v jiné o 559 milionech účtů. Zda jsou výhrůžky skutečné, tak možná uživatelé jablíčkových přístrojů zjistí už 7. dubna.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.