Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackování a falešné zprávy. Rusko se snaží ovlivnit volby ve Francii, varuje hlavní favorit

Hackování a falešné zprávy. Rusko se snaží ovlivnit volby ve Francii, varuje hlavní favorit

Rusko se snaží nabourat do počítačů týmu Emmanuela Macrona, který je podle posledních průzkumů považován za hlavního kandidáta na vítěze francouzských prezidentských voleb. Tvrdí to poradce a manažer Macronovy politické kampaně Richard Ferrand, který dnes Kreml zároveň obvinil, že o klíčovém soupeři šéfky radikální pravice Marine Le Penové vydává falešné zprávy, a snaží se tak zasáhnout do průběhu jarních voleb. Ferrand to přičítá proevropskému postoji Macrona, který je Moskvě trnem v oku.

„Existují stovky ne-li tisíce útoků na naše počítačové systémy, databáze a naše webové stránky, a náhodou to přichází od ruských hranic,“ řekl dnes pro televizi France 2 Ferrand. „Chceme silnou Evropu. To je důvod, proč trpíme útoky ze strany několika informačních webů, které patří Rusku,“ dodal.

Nezávislý kandidát s proevropskými postoji Emmanuel Macron, který byl v minulosti členem Socialistické strany a ministrem hospodářství, by podle průzkumu agentury Opionway jarní prezidentské klání jednoznačně vyhrál. Moskva by však v čele Francie raději viděla šéfku krajní pravice Marine Le Penovou a přijatelnější by byl i třetí kandidát François Fillon. Představitel tábora umírněné pravice se totiž na konto Rusů vyjadřuje mnohem smířlivěji než Macron. V minulosti například vyzýval k narovnání vztahů s Vladimirem Putinem a uvolnění sankcí uvalených na Rusko po anexi Krymu v roce 2014.

Ruské aktivity dnes Macronův poradce zároveň přirovnal k situaci během americké předvolební kampaně, která v listopadu vyvrcholila vítězstvím republikána Donalda Trumpa. Tehdy si na ruské hackerské útoky na servery Demokratické strany a snahy Kremlu ovlivnit volby stěžovala Obamova administrativa i demokratická kandidátka Hillary Clintovoná. Po této zkušenosti se ruského vměšování do klíčových voleb obávají i zpravodajské služby řady evropských států. Mezi nejohroženější události podle nich patří právě francouzské prezidentské klání nebo letošní volby v Německu a Nizozemsku.  

„Žádáme nejvyšší orgány francouzského státu, aby se ujistil, že neprobíhá žádné ruské vměšování do kampaně,“ prohlásil dnes Richard Ferrand.

Napětí před prezidentskými volbami, do kterých zbývají pouhé tři měsíce, ve Francii stoupá a v posledních dnech ho přiživují i ruské státní informační weby. Poté, co bývalý ministr hospodářství Macron začal v předvolebních průzkumech válcovat Le Penovou, přitvrdily i hlásné trouby Kremlu.

Televize Russia Today a web Sputnik začaly o Macronovy šířit negativní informace a vyzdvihují naopak krajně pravicovou Národní frontu Le Penové. Začátkem února zveřejnil Sputnik například zprávu, podle které je Macron podporován „homosexuálním lobby“ a byl „agentem Spojených států“ pro tamní banky.

„Dnes se musíme podívat na fakta: dvě hlavní média Russia Today a Sputnik, které jsou vlastněná ruským státem, šíří falešné zprávy,“ komentoval dnes příspěvky kremelských médií Macronův poradce s prohlášením, že „falešné informace z ruských médií ztěžují náš demokratický život.“ Podobně před ruským vměšováním nedávno varoval i tamní ministr obrany Jean-Yves Le Drian, který uvedl, že „masivní šíření nepravdivých informací by mohlo být použito jako nástroj k ovlivňování voleb“. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744